BilimTeknoloji

Çin kendi NFT ekosistemini kuruyor

Merkeziyetsiz olduğu için kripto paraları ülkede büsbütün yasaklayan Çin, dijital Yuan uygulaması ile tüm dijital varlık süreçlerini denetim altına almıştı. Ülke artık de büyüyen NFT trendi karşısında harekete geçiyor. 

Çin NFT dalı kuruluyor

Devlet dayanaklı China Mobile, China Union Hisse ve Devlet Bilgi Merkezi tarafından kurulan Blokzincir Hizmet Ağı – BSN, NFT transferlerini destekleyecek bir yapılanma için harekete geçti. Yeni yapının Cosmos üzere 20 kıymetli platform ile iş birliği yaptığı tabir ediliyor. 

Bildiğimiz NFT kesiminin bilakis BSN ağı kripto para ile ticareti yapılan NFT’leri desteklemiyor. Hülasa büsbütün devlet denetimi altında transfer edilen NFT eserleri olacak. Bu bakımdan yasal rastgele bir külfet yaşanmayacak. İşletmeler ve bireyler bu ağda NFT’leri yönetebilmek için çeşitli uygulamalar geliştirebilecek. 

BSN bu ay sonunda NFT eserlerini destekleyecek yapı için güncelleme yayınlayacak. Sonrasında programlama orta yüzü yayınlanacak. Ticaret ve hizmet fiyatları için yalnızca dijital Yuan kullanılacak. 

BSN hali hazırda Ethereum üzere ağları adapte eden 10 farklı zinciri entegre etmeye hazırlanıyor. Tencent, Baidu üzere devler bu denetim altındaki blok zincirlerinde dijital koleksiyon olarak tanımladıkları NFT eserleri piyasaya sürüyor. Yalnızca 70 cent çıkarma fiyatı olan bu dijital koleksiyonların bu yıl 10 milyona ulaşması bekleniyor. Dijital Yuan altyapısının da eklenmesiyle NFT pazarında değerli değişimlerin yaşanabileceği düşünülüyor. 
 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu