Oyun

Çılgın bilim insanı, farelere Doom oynamayı öğretti!

Bilim insanı, Doom ile hayvan deneylerini bir biçimde birleştirdi. Kimi bahislerde tartışmalı hale gelen bu deneyler, bu sefer farklı bir maksada hizmet ediyor. Büsbütün meraktan bu biçim bir deneme gerçekleştiren Viktor Toth, 4 ay uğraştığı heyetimin akabinde birinci meyveleri aldı.

Farelere Doom oynatan araştırmacı, sonuçlarını internet üzerinden paylaştı. Böylece insanlık dışında, bilim kurgu aksiyon klasiğini oynayan bir tıp daha ortaya çıktı.

Fareler Doom oynamayı öğrendi

Fare yarışları olağanda epey tanınan olsa da, bir bilgisayar üzerinden bu biçim bir aksiyonu gerçekleştirmek farklı bir tecrübe oldu. Uzun bir heyetim gerçekleştiren Viktor Toth, fareler için bir nevi VR teçhizatı yaptı. Bunu, 3 boyutlu yazıcı, yardımıyla gerçekleştiren araştırmacı, deneyin sonuçlarını YouTube üzerinden paylaştı.

Fareleri devasa bir topun üzerine yerleştiren Toth, o mekanizmayı da bilgisayar sensörlerine bağladı. Bu sayede hayvanların hareketleri direkt oyuna geçebildi. Farelerin sisteme kolaylık sağlaması için şekerli su desteğinde de bulunan araştırmacı, ek eklentilerle Doom 2 oynamanın önünü açtı.

Romero, Carmack ve Tom isimli üç tane fareyle çalışan Viktor Toth, Romeo‘nun ortalarındaki en başarılı denek olduğunu belirtti. Ayrıyeten deneyini bir sonraki etaba taşıyan bilim insanı, farelere düşmanları öldürme eğitimi de vermek istedi. Bir çeşit sensör ile oyun içindeki silahı ateşlemenin yolunu bulan Toth, bu denemeden istediği randımanı alamadığını aktardı. Şu an için üç hayvanın da koridorlar ortası koşuşu gerçekleştirebildiği öğrenildi. Ayrıyeten araştırmacının ilerleyen vakitlerde bu usul deneyler yapmaya devam edeceği belirtildi.

Genel olarak labirent deneylerinin faydasız ve maliyetli olduğunu düşünen Viktor Toth, sonuçların daha efektif olduğunu düşünüyor. Lakin bu deneylerin de birkaç negatif ögesi bulunmakta. Hayvan sağılığı açısından VR düzeneklerinin ziyanlı olup olmadığı tam bilinmemekte. Ayrıyeten tam manasıyla optimize edilmiş düzenek yapmak uzun vakit alabilir. Bakalım ilerleyen günlerde Doom 2 üzere oyunları oynayan kaç farklı hayvanla daha tanışacağız.

Sizler Viktor Toth‘un gerçekleştirdiği Doom 2 deneyini nasıl buldunuz? Görüşlerini ve teorilerinizi bizlere aktarmayı unutmayın.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu