Bilim

Canlı izleyin: Avrupa Uzay Ajansı’nın Jüpiter’e düzenlediği JUICE vazifesi bugün fırlatılıyor.

Bugün, Avrupa Uzay Ajansı (ESA), Jüpiter’e birinci Avrupa misyonunu başlatıyor. JUICE olarak da bilinen Jupiter Icy Moons Explorer, Jüpiter’in üç buzlu uydusu Europa, Ganymede ve Callisto’ya odaklanarak Jüpiter sistemine dair yeni bilgiler sağlamayı amaçlıyor.

Misyon, önümüzdeki sekiz yıl boyunca etkin olacak. Bu, Dünya’nın (sonuncusu 2029’da), biri Venüs’ün ve ana Asteroit Kuşağı’ndaki asteroit 223 Rosa’nın yanından geçişini içerecek bir periyot olacak. Temmuz 2031’de evvel Ganymede’yi geçecek ve akabinde Jüpiter’in etrafında bir yörüngeye girecek.

Uzay aracı Europa’yı iki defa, Ganymede’yi 12 defa ve Callisto’yu 21 sefer geçecek. Callisto, Güneş Sistemindeki en eski yüzeye sahip ve sıvı bir okyanusa da sahip olabilir. Şayet bir tane varsa, JUICE onu bulacaktır.

JUICE nihayet birincil maksat Ganymede’nin yörüngesine girdiğinde, bizimkinden öbür bir ayın yörüngesinde dönen birinci uzay aracı olacak. Ganymede, Güneş Sistemindeki en büyük ve manyetik alana sahip tek uydu ve JUICE, misyonunun ikinci kısmını potansiyel yaşanabilirliğini araştırmaya adayacak.

2030’lar, Jüpiter sistemine yeni içgörüler getirecek ve hatta tahminen de Güneş Sisteminin öteki bir yerinde ömrün var olabileceğine yahut var olduğuna dair deliller getirecek.

Misyonun bilimsel istikametleri üzerinde çalışan bir gezegen bilimcisi olan Dr Olivier Witasse, verdiği demeçte “JUICE misyonu için iki büyük başlığımız var. Birincisi yaşanabilir yerler dediğimiz yerleri incelemek. Jüpiter üzere bir gezegenin etrafında yaşanabilir şartlara yahut hayat için farklı şartlara sahip olan yerler var mı? Bu buzlu uyduların kimilerinin yüzeylerinin altında çok ölçüde sıvı olduğuna dair kimi uygun delillerimiz var” dedi ve devam etti: “İkinci mevzu Jüpiter… Bu çok enteresan bir gezegen, pek çok ayı, toz halkaları ve çok süratli dönen devasa bir manyetik alanı olan minyatür bir güneş sistemi. Sistemi bir bütün olarak anlamak istiyoruz. Ve tahminen de dış gezegenler ve güneş dışı sistemler için bir çeşit modele sahip olacağız.”

ESA’nın JUICE misyonunun fırlatmasını canlı izleyin

JUICE’ı taşıyan Ariane V roketi, Avrupa’nın Fransız Guyanası’ndaki uzay limanından bugün, Türkye saati ile 15.15’te fırlatılacak ve Avrupa Uzay Ajansı tarafından canlı yayınlanacak. Canlı yayını çabucak aşağıdaki görüntüden izleyebilirsiniz.

ESA’nın kendi sitesinden izlemek için tıklayın…

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu