Bilim

Buzun Altında Beklenmedik, Yeni Hayat Formları Bulundu

Antarktika’nın buz katmanının derinliklerinde, çok sayıda yeni ve beklenmedik ömür formu keşfedildi. Büyük yahut hoş olmayabilirler, lakin bu şaşırtan keşif, bilim beşerlerine Dünya’nın en izole ortamlarından birinde ömrün nasıl devam edebileceğini bize gösteriyor.

Current Biology mecmuasında yayınlanan araştırmada, British Antarctic Survey araştırmacılarının kısa müddet evvel Antarktika buz raflarının altında kılıç halindeki bryozoanlar ve serpulid solucanlar da dahil olmak üzere 77 yeni cins keşfettiği açıklanıyor.

Ekseriyetle yosun hayvanları olarak bilinen Bryozoa, suda yaşayan kolay omurgasız hayvanlardan oluşan bir aile. Tipik olarak bir milimetreden büyük olmayan bu hayvanlar ekseriyetle mercanlarınkine emsal sert dış iskeletlerden ve bir demet saç gibisi dokunaçlardan oluşuyor. Bu dokunaçlar, besinleri filtrelemek için kullanılıyor. Serpulid solucanlar da onlara benziyor, suda süzülen hareketsiz hayvanlar.

Bu kolay canlıların varlığı bile kimi büyük soruları gündeme getiriyor. Birden fazla ekosistem, fotosentez yoluyla emilen ve kullanılabilir güç formlarına dönüştürülen güneş ışığı ile başlıyor. Fakat bu hayvanlar, ışığın giremeyeceği yüzlerce metre buzun altında yaşıyorlar. Hasebiyle, bilim insanları bu hayvanların nasıl hayatta kaldığını merak ediyor.

Araştırmanın başyazarı, British Antarctic Survey’den deniz biyoloğu olan Dr. David Barnes, “Bu çok şartlarda yaşayan bu kadar çok canlının keşfi tam bir sürpriz ve bize Antarktika deniz hayatının ne kadar eşsiz ve özel olduğunu hatırlatıyor. Birden fazla mikro alglerle beslenen bu kadar çok hayvan tipine dair ispat bulmamız şaşırtan. Çünkü fakat bu ortamda hiçbir bitki yahut alg yaşayamaz” diyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu