Oyun

Bully 2’de görmek isteyeceğimiz 10 şey

Bully birden fazla oyuncunun kendi öğrencilik vakitlerinden bir şeyler bulduğu bir oyun oldu. Bilhassa Türkiye‘de farklı bir kitle topladı. Rockstar Games‘in birinci kere bu stil bir şey denediği oyunda, çeşitli derslere girebiliyor ve haylazlık yapabiliyoruz. Bu da bizlere bir özgürlük tanıyor. Bully yakın vakitte tekrardan gündeme geldi. Zira bir Bully 2 kıvılcımları görmeye başladık.

Rockstar Games resmi olarak açıklamasa da, Bully 2’nin açıklanması konusunda çeşitli spekülasyonlar var. Bunlar da şu anlık elimizdeki tek bilgiler olduğu için heyecanlanmamıza yetiyor. Biz de bu içeriğimizde Bully 2 bünyesinde görmek isteyeceğimiz 10 özelliği bir ortaya getirdik.

Bully 2 içerisinde görmek isteyeceğimiz 10 şey

Daha fazla yan misyon

Bullworth Academy isimli kampüsümüzden ayrıldıktan sonra Bully kasabası bizlere birtakım misyonlar veriyor. Harita içerisinde 18 adet isteğe bağlı vazifesi tamamlayabiliyoruz. Bunlar ekseriyetle ufak muvaffakiyetler ve para mükafatları veriyor. Lakin baktığımızda oyunu yüzde 100 tamamlamak istemeyen birisini teşvik edecek şeyler üzere görünmüyor.

Örneğin oyunun yalnızca kıssasını bitirmek zati epeyce zevk veriyor. Bu yan misyonlar de epeyce çıtayı düşürüyor. Bu durum da oyuncuların yan vazifeleri yapmamasına neden oluyor. Bully 2 bu hususta yenilikçi bir tavır sergileyebilir. Ana öyküden farklı, kilidi açılabilir çeşitli karakterlerle yeni vazifelerin peşinden koşabiliriz. Daha güzel ödüllerle de bu üslup vazifeler pekiştirilebilir.

Araç eklemeleri ve daha fazla özelleştirme seçeneği

Bully‘de kaykay, go-kart ve bisiklet sürmek biz oyunculara epeyce eğlenceli geliyordu. Fakat araç tarafında önemli bir düşünce gün yüzüne çıkıyordu. Aldığımız araçlardan hiçbirisi bisiklet rengini seçme özelliğinin üzerine koyan bir seçenek değildi. Bu da oyuncunun kendi şekline nazaran aracını özelleştirmesinin önüne geçiyordu.

Bully 2‘de geliştiriciler, GTA 5 kadar ayrıntılı olmasa da oradaki araçlardan kimilerini devam oyununa entegre edebilirler. Bu da imal içerisindeki çeşitliliği epeyce artıracak bir öge olacaktır.

First-Person (birinci şahıs) modu

Rockstar Games, GTA 3‘ten bu yana daima Third-Person (üçüncü şahıs) açık dünya oyunlarına kıymet verdi. Lakin, GTA 5 ile gelen FPS kamerası moduyla her şey bir anda değişti. Geliştirici grup tıpkı özelliği, Red Dead Redemption 2‘de de uygulama kararı aldı. Baktığımızda bu durum, gelecekteki üretimlerin da bu biçim bir bilhassa piyasaya çıkacağını bizlere gösteriyor.

Bully 2‘ye FPS kamera modunun gelmesi gerçekçilik bakımından daha yeni şeyler vadedebilir. Zira düşündüğümüzde öğretmenlerden kaçarken bizlerde oluşan hissi, bu yenilikle daha fazla hissedebiliriz. Bu da oyuncuyu oyunda tutmak için farklı bir etmen olabilir.

Daha büyük harita

Bully’nin orjinal haritası bölünmüş kasaba havası yaratmada epey tesirli oldu. Rockstar Games o vakitten beri daha tezli haritalar oluşturdu. Bu da oyuncuların akıllarına, “Bully’e bu üslup haritalar gelse nasıl olurdu?” sorusunu getirdi. Bu durum bizleri ana kıssanın dışındaki misyonları de keşfetmeye sürükleyebilir. Bu nedenle misyon çeşitliliği açısından da bir katkıda bulunabilir. Ayrıyeten birinci hususta belirttiğimiz duruma da ön ayak olabilir.

Daha büyük bir harita, daha âlâ bir dünya inşasına yol açıyor. Bu da daha cazibeli bir öykü oluşturma etabında kıymetli bir rol oynuyor. Kocaman bir dünyada öğrenci olduğumuz bir oyun düşündüğümüzde, heyecan verici duruyor.

Daha uzun ana kıssa

Bully‘nin ana öyküsünün tamamlanması ortalama 15 saat sürüyor. Bu yeterli bir müddet olsa da, Rockstar Games‘in öteki oyunlarıyla kıyaslandığında bunun iki katına çıkması gerekiyor. Red Dead Redemption 2 ve GTA 5, stüdyonun şu ana kadarki en uzun ana öykülerine sahip oldu. Ayrıyeten karakterlerle daha fazla bağ kurmamıza ve çevreyi daha fazla keşfetmemize imkan tanıdı.

Yeni toplumsal klik kümeleri

Klikler, Bully‘nin hakikaten okul havasını yaratmasında değerli bir etmen. Birinci oyunun öyküsü boyunca birkaç ana klik yer alıyor. Bunlar; Bullies, Nerds, Townies, Jocks ve Greasers olarak karşımıza çıkıyor. Geliştirme grubu bunlar aracılığıyla klişe bir okul ortamı oluşturmuştu.

Her klik, kendilerini kıymetli ve farklı hissettiren karakterlerle temsil ediliyor. Eklenebilecek birkaç küme da oyunun çeşitlenmesi ve bir çıkarcılık ortamı dönmesi konusunda kıymetli bir rol oynayacaktır. Bilhassa bu klikler ortasındaki arbede ortamı bizleri oyuna bağlayan ögelerden birisi oluyor.

Okul sınıflarını seçmek

Bully‘de okul sınıfları gün içerisindeki saate nazaran sizlere otomatik olarak atanıyor. Özgününde toplam on sınıf yer alıyordu. Bunların da her birinde sizlere küçük mini oyunlar sunuluyordu. Bunlar da bizlere özel mükafatlar veriyordu.

Bu mükafatlar, bir sınıfın her muvaffakiyetle tamamlanmasında daha da yükseliyor. Yani daha âlâ ödüllere sahip oluyoruz. Bu noktada Bully 2‘de her sınıf farklı küçük oyunlar sunarken, bizlerin hangilerine katılmak isteyeceğimiz oyunculara ek bir özgürlük sunacaktır. Bu da bir oyuncuyu üretimde tutmak için kıymetli bir durum oluşturuyor.

Daha çeşitli silah cephaneliği

Bully silah seçimi konusunda Rockstar Games‘in öteki oyunlarından farklı bir pozisyonda yer alıyor. Silahlar ve patlayıcılar hariç tutulduğunda, geliştiriciler değişik objelerden epey yaratıcı silahlar üretmeyi başardı. Bu da oyuna bir ironi ve silah çeşitliliği kazandırdı.

Bully, 55 adet birbirinden farklı silahlarla hayli yüksek bir çıta oluşturdu. Bully 2‘de de bu sayıyı aşacakları düşünülüyor. Hatta bunu yapmaları beklentiler dahilinde yer alıyor.

Genişletilmiş çok oyunculu mod

Bully‘nin genel oyuncu kitlesi çok oyunculu modunun olduğunu bilmiyor. Zira bu yenilik oyunla birlikte piyasaya çıkmadı. Oyundan birkaç yıl sonra geldiği için bilinmemesi pek olağan. Bilhassa de PC platformuna özel olarak sunulmuştu.

Özelleştirme bakımından mümkün olan neredeyse pek bir şey yoktu. Çevrimiçi yapılacak tek şey, arkadaşlarınıza karşı küçük oyunlar oynayıp rekabet etmekti. Grand Theft Auto 5 ve Red Dead Redemption 2, çok oyunculu modlarına daima güncellemeler alıyor. Rockstar Games‘ten bir sonraki Bully 2 oyununda daha fazla çevrimiçi özellik eklemesi yapması bekleniyor.

Daha fazla karakter özelleştirme seçeneği

Bully, karakter özelleştirme açısından epey düşük kalıyordu. Yapabileceğiniz tek şey Jimmy’nin kıyafetlerini değiştirmek oluyordu. Bu da çeşitliliği epeyce sınırlıyordu. Üretimde, sınıf tamamlama mükafatları, ana vazifeler, yan misyonlar ve haritanın etrafına dağılmış mağazalardan alınan kıyafetler dahil toplamda 334 kıyafet mevcuttu. Bunun dışında Jimmy’nin görünüşü baştan sona tıpkı kalıyordu.

Rockstar Games, Bully 2‘de daha fazla özelleştirme seçeneği sunarak sakal, küpe ve daha birçok yeni özelliği sunabilir. Bu da oyunculara bu noktada daha fazla çeşitlilik sunar. Baktığımızda zati günümüz oyunlarının birçoklarında epeyce güçlü bir özelleştirme bulunduğunu görüyoruz.

Sizler Bully 2 oyunundan neler bekliyorsunuz? Fikirlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı unutmayın!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu