İnternet

BTK, Twitter’ın reklam yasağını kaldırdı

Türkiye’de 31 Temmuz 2020’de yürürlüğe giren toplumsal medya yasası kapsamında Türkiye’den günlük 1 milyondan fazla erişim elde eden platformların Türkiye’de temsilci atama zaruriliği bulunuyor. Bu yükümlülüğü yerine getirmeyen Twitter’a evvel para cezası kesilmiş sonra da reklam yasağı getirilmişti. Türkiye’de temsilci atayan Twitter’ın reklam yasağı kaldırıldı.

Bilgi Teknolojileri ve İrtibat Kurumunun “Twitter Inc. (Periscope/Scope) İsimli Toplumsal Ağ Sağlayıcıya Reklam Verilmesinin Yasaklanması Kararının Kaldırılmasına Ait Lider Kararı” Resmi Gazete’de yayımlandı.

Buna nazaran Twitter’ın, “5651 sayılı İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Cürümlerle Gayret Edilmesi Hakkında Kanun”un temsilci belirleme ve bildirme yükümlülüğünü yerine getirmesi nedeniyle 15 Ocak 2021 tarihli reklam yasağı kararının kaldırılmasına karar verildi. Yasak nedeniyle Türkiye’den Twitter’a reklam verilemiyordu. Twitter sadece yurt dışından verilen reklamları Türkiye’deki kullanıcılara gösteriyordu. Bundan bu türlü Türkiye’deki firmalar Twitter’a reklam verebilecek. Bu yasağı delmek için pek çok firma yurt dışından ajanslar üzerinden reklam vermeyi tercih ediyordu.

Twitter, 20 Mart 2020 tarihinde Türkiye’de temsilci atayacağını BTK’ye bildirmişti. Bu kararın akabinde Twitter’a daha büyük ceza uygulanmadı. Twitter temsilci atama kararı almasaydı evvel yüzde 50 bant daraltma cezası ile sonra da yüzde 90 bant daraltma cezası ile karşı karşıya kalacaktı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu