Mobil

Boeing ve Airbus, uçakları etkilediği için 5G’nin ertelenmesini talep ediyor

Taşınabilir dünyada 5G teknolojisine geçiş heyecanı sürerken dünyanın en büyük havacılık firmalarından Boeing ve Airbus, ABD hükümetinden 5G teknolojisi hakkında enteresan talepte bulundu. 5G’ye tam geçişin ertelenmesini talep etti.

ABD’de 5G teknolojisi test gayesiyle kısıtlı bir halde kullanılıyor. 5 Aralık 2021’de AT&T ve Verizon operatörleri tarafından 3.7-3.8 GHz frekans bantları kullanılarak 5G hizmeti sunulacak ve böylece ülke genelinde 5G’nin yaygın kullanımına başlanacaktı. 5G sinyallerinin uçaktaki radyo altimetreleri ve hassas elektronik ekipmanlarda parazitlenmeye yola açabileceği telaşı nedeniyle Federal Havacılık Yönetimi (FAA) tarafından 5G geçişi 5 Ocak 2022’ye ertelenmişti. Airbus ve Boeing bu mühletin daha da ertelenmesini talep ediyor.

İki dev şirketin CEO’ları tarafından imzalanarak ABD Ulaştırma Bakanı’na gönderilen mektupta, “5G teknolojisinin yaydığı sinyallerin, uçakların inançlı halde çalışma yeteneğini olumsuz tarafta etkileyebilecek parazitlere neden olabileceği” tasasının devam ettiği belirtildi. 5G sinyallerinin bilhassa de uçakların düşük görüş şartlarında inançlı iniş yapılması için kullanılan radyo altimetrelerini etkilediği belirtildi.

5G konusunda yapılan bir araştırmaya atıfta bulunulan mektupta, “Eğer Federal Havacılık Dairesi (FAA) 2019’da buna onay verseydi şimdiye kadar yaklaşık 345 bin yolcu uçağı ve 5 bin 400 kargo uçağı gecikme, sapma yahut iptallerle karşı karşıya kalacaktı.” tabiri paylaşıldı

ABD’nin yanı sıra Fransa’da da benzeri tereddütler mevcut. 5G sinyallerinin uçak ekipmanlarında parazite neden olabileceği gerekçesiyle Fransız yetkililer uçaklarda 5G özellikli telefonların kapatılmasına karar vermişti.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu