Mobil

BlackBerry resmen yolun sonuna geldi!

Güvenliği, tasarımı ve iş odaklı yapısıyla telefon piyasasında kendine güzel bir yer edinen BlackBerry, vakit geçtikçe iş adamlarından fazla gençlerin ilgi odağına yerleşti. 2016 yılında taşınabilir kesime resmen havlu atan şirket, telefon üretimini sonlandırdı.

Kendi markasıyla ürettiği son akıllı telefonu 2015’te piyasaya süren BlackBerry bundan sonra ismini ve yazılımını öteki üreticilere lisanslamıştı. Şirket geçtiğimiz günlerde telefonlarını destekleyen temel hizmetleri sonlandırma kararı aldığını duyurdu.

BlackBerry telefonlar hücresel ağ takviyesini kaybediyor

Şirket, Sıkça Sorulan Sorular sayfasında paylaştığı duyuru ile telefonlarında artık hücresel ağ ve Wi-Fi özelliklerinin desteklenmeyeceğini açıkladı. BlackBerry, 4 Ocak’tan itibaren geçerli olacak yeni kararını şöyle duyurdu:

BlackBerry 7.1 OS ve evvelki sürümleri, BlackBerry 10 yazılımı, PlayBook OS 2.1 ve evvelki sürümleri için eski hizmetler 4 Ocak 2022’den sonra kullanılamayacak. Bu tarihten itibaren, operatör yahut Wi-Fi ilişkileri aracılığıyla bu eski hizmetler ve yazılımlar, bilgi, telefon görüşmeleri, SMS ve 9-1-1 fonksiyonları dahil olmak üzere artık emniyetli bir halde çalışmayacaktır.

BlackBerry, taşınabilir işletim sisteminin birinci sürümünü BlackBerry OS ismiyle 1999 yılında yayınladı. Mayıs 2011’de şirket, Java tabanlı platformun yedinci jenerasyonu olan OS 7.0 sürümünü duyurdu. 2011 yılının sonundaysa NFC, internet paylaşımını sağlayan Hotspot, BB Tag üzere yeni özellikleri destekleyen OS 7.1 güncellemesi kullanıma sunuldu.

2013’ün birinci çeyreğinden itibaren satışa sunulan telefonlarda Unix tabanlı QNX platformuna dayanan yeni jenerasyon BlackBerry 10 taşınabilir işletim sistemine yer verildi. Lakin şirket telefon dalından çekilmesiyle eş vakitli olarak bunu da rafa kaldırdı. Münasebetiyle 4 Ocak’ta yürürlüğe girecek olan karar, yok denecek kadar az kişiyi etkileyecek.

Şirket kullanıcıların şahsî bilgilerini yasalar yeterince muhtaçlık duyulması ihtimaline karşı saklayacağını, artık gerekmediğinse ise sileceğini söyledi. Ayrıyeten BBM Enterprise ve BBM Enterprise for Individual Use (BBMe) hizmetlerini de öbür platformlarda sunmaya devam edeceği bilgisini paylaştı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu