Bilim

Bisikletler Nasıl İstikrarda Duruyor? Bildikleriniz Gerçek Olmayabilir…

Bisikletleri gizemli bulanlar olduğu kesin. Birinci bisiklet 200 yıldan fazla bir mühlet evvel icat edildi ve o vakitten beri çoğumuz bisiklet sürmeyi denedik. Tekrar de, tam olarak nasıl çalıştıkları, nasıl istikrarda durdukları hala açık bir araştırma alanı olarak karşımızda duruyor. Ve aslında, bisikletin dik durabilmesi için sıklıkla yapılan açıklamalardan biri gerçek değil. Neyse ki, Derek Muller‘in Veritasium YouTube kanalı bu bahiste mükemmel bir açıklama yapıyor.

Ekseriyetle, tekerleklerin dönüşü sayesinde bir bisikletin dik durduğu düşünülüyor. Bu dönüş jiroskopik bir tesir yaratıyor. Topaç nasıl dik duruyorsa, bisikletlerin de benzeri bir formda dik durduğu düşünülse de, bu hakikat değil. Araştırmacılar, bunun gerçek olmadığını gösteren jiroskopik tesiri olmayan bir bisiklet bile yaptılar.

Muller tarafından yayınlanan görüntüde, direksiyonunu kilitleyen ve yalnızca bir tarafa dönmeye müsaade veren yahut dönmesini büsbütün engelleyen özel bir bisiklet kullanılıyor. Ve görünene nazaran bu özel sistem, bisikletin üzerinde birkaç saniyeden fazla durmayı imkansız hale getiriyor. Bunun nedeni, direksiyonun bisikleti dengelemek için çok kıymetli bir yere sahip olması. Görüntüde belirtilene nazaran şoförler, bisikleti dik tutan küçük direksiyon hareketleri ve gövde ayarlamalarını içgüdüsel olarak yapıyor.

Lakin binici-bisiklet sisteminin kütle merkezini denetim etmek kıymetli olmakla birlikte, bunun mecburî olmadığı da belirtiliyor.

Görüntüde Muller, bir bisikletin ayakta kalması için bir şoförün aslında gerekli olmadığını da gösteriyor. Görüntüde görüldüğü üzere bisikletler, kendilerini yönlendirmek için dahili düzeneklere sahip. Bir bisikletin direksiyonunun ve ilerleme biçiminin birleşmesi ortasındaki etkileşimler bisikleti ayakta tutuyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu