Bilim

Bir insan ölürken, hayatı sahiden de gözlerinin önünden, bir sinema şeridi üzere geçiyor mu?

Ani kan kaybı Kevin Hill’i mevtin eşiğine getirdi ve kısa bir mühlet evvel düzenlenen bir röportajda “ölüme yakın deneyiminde” neler yaşadığını anlattı. Bu tecrübeler kulağa bir sinema üzere gelebilir, lakin halüsinasyonlardan çok daha sıra dışı olan mevte yakın tecrübelerle ilgili birçok araştırma bulunuyor.

Hill, Mirror ile yaptığı röportajda “Bedenime üstten bakmıyordum lakin vücudumdan başkaydım. Güya ruhlar alemindeydim – neler olduğunun şuurundaydım lakin çok huzurluydum” dedi ve devam etti: “Kanamam olduğunu biliyordum. Önemli olduğunu biliyordum. İşçi kanamayı durdurmak için gelip gidiyordu.

Hill’in neredeyse iki buçuk litrelik kan kaybı, kalsiyumun küçük kan damarlarında birikmesine neden olan az bir hastalık olan kalsifilaksi sebebiyle gerçekleşti. Bu hastalık, deri ve yağ dokusunun nekrozuna neden olabilirken, bazen önemli kanamalara yol açabiliyor.

Beyaz bir ışık görmek, dünya dışı bir varlıkla karşılaşmak ve hayatınızın gözlerinizin önünden geçtiğini görmek mevtle ilgili klişelerdir. Lakin araştırmalar, bu olayların, dünya genelinde farklı kültürel geçmişlere sahip pek çok insan tarafından bildirilen mevte yakın tecrübeler sırasında aslında şaşırtan derecede yaygın olduğunu gösteriyor.

2022’de, vefatın bilimsel olarak incelenmesine ait hakem kontrolünden geçen birinci çalışma, mevti incelemeye yönelik potansiyel sistemleri, etik çıkarımları ve metodolojik konuları ortaya çıkarmak için yola çıktı ve kimi değişik gözlemlerde bulundu.

Genel olarak baktığımızda, ortalama bir vefata yakın tecrübe, yaklaşan vefatın farkındayken birinci evvel bedeninizden farklı hissetmeyi; sonra hareketlerinizin, niyetlerinizin ve fikirlerinizin manalı ve hedefli bir tahlilini gerçekleştirmeyi; sonunda gerçek dünyaya dönmeden evvel meskeninizde huzurlu hissetme hissini içeriyor. Fakat kulağa birinci bakışta misal üzere gelseler de, görünüşe nazaran mevte yakın tecrübelerin halüsinasyonlarla çok az ortak noktası var.

Hem halüsinasyonlar hem de mevte yakın tecrübeler, gerçekte meydana gelmeyen olaylara şahit olmayı içerirken, benzerlikleri büyük oranda bu noktada sona eriyor. Birden fazla vakit, hem halüsinasyonları hem de vefata yakın tecrübeleri, son çalışmaların psilosibin üzere unsurların kullanımıyla ilişkilendirdiği birebir çeşit müspet uzun vadeli ruhsal dönüşüm takip ediyor.

Hill için de bu türlü bir dönüşümün yaşandığı katiyetle söylenebilir.

Bu olay, önceliklerimi yine gözden geçirmemi sağladı” diyen Hill, kelamlarını “hastaneden çıktığımda aile ortamım dramatik bir biçimde değişti. Daha dirençli hale geldim. Zorlukları atlatabileceğimi biliyorum” diyerek tamamlıyor.

Avrupa Nöroloji Akademisi’nin 2019’da 35 ülkeden 1.000’den fazla kişinin katıldığı yıllık toplantısında sunulan bulgulara nazaran Dünyadaki on bireyden birinin hayatlarının bir noktasında mevte yakın bir tecrübe yaşadığını bildirmesinden ötürü, Hill bu tecrübe ve dönüşümü geçiren tek kişi değil.

Kendileri tarafından bildirilen 289 vefata yakın tecrübeden 106’sı gerçek olarak kabul edildi ve en yaygın özellikler ortasında olağandışı vakit algısı (yüzde 87), inanılmaz niyet suratı (yüzde 65), inanılmaz canlı duyular (yüzde 63) ve vücutlarından başka hissetme (yüzde 53) bulunuyordu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu