Bilim

Bir banknotun üzerinde yaşayan görünmeyen canlılar: Kimilerinin ne olduğu bile muhakkak değil

Son vakitlerde sayıları artan “farklı cisimler üzerindeki küçük böcekler” görüntülerinin akabinde bir laboratuvar bilim insanı, ferdî eşyalarımızda hangi mikropların gizlendiğine ışık tutan görüntüleri ile bakterilerin zımnî dünyasını ortaya çıkarıyor. TikTok’taki ismiyle @Micromani2023 tarafından hazırlanan şok edici görüntüler, banknotların, telefon ekranlarının ve hatta muslukların her tarafında gezinen görünmez mikropları gösteriyor.

  • Eğer çilek seviyorsanız, bu görüntü gününüzü mahvedip sevginizi sorgulamanıza neden olabilir

Gerçek ismi Amani Abdlrasul olan araştırmacı, platformda 60.000’den fazla takipçiye sahip ve günlerini Tampa, Florida’da bir tıbbi laboratuvar bilimcisi olarak geçiriyor.

39 yaşındaki bilim insanı, Florida’daki bir laboratuvarda, hastaların mustarip olabileceği hastalıkları belirlemek için her gün yaklaşık 700 numuneyi test ediyor. Lakin Amani, kendisinin bile 100 dolarlık bir banknotta bulduğu mikroplar karşısında şaşkına döndüğünü ve birtakım olağandışı ‘ürkütücü ve sümüksü mikropların’ tanımlanamaz olduğunu söylüyor.

Amani, yaptığı paylaşımda “100 dolarlık bir banknotu kanlı agar üzerine sürdüm ve 24 saat inkübe ettim. Bakterilerin bir kısmı Staphylococcus tipleriydi. Ürpertici ve sümüksü görünenlerin ne oldukları hakkındaysa hiçbir fikrim yok. Dijital para ünitesi için hazırım” dedi.

Staphylococcus bakterileri çoklukla ziyanlı olmasa da önemli olaylarda zatürree, kalp meseleleri ve kemik enfeksiyonlarına neden olabilir.

Amani, TikTok görüntülerinde genel tuvalet koltukları, içecek makineleri ve hatta telefon ekranlarına da mikrop testi yaptı. Testin bir modülü olarak, numunelerden sürüntü almak için çoklukla steril pamuk tomurcukları ve aşılama iğneleri kullanılıyor. Bunlar daha sonra bir inkübatörde 24 saatlik ve 48 saatlik bir mühlet boyunca büyütülmeden evvel agar jöle üzerine yavaşça sürülüyor.

Belki de pek şaşırtan olmaması gereken bir halde, çabucak her yerde ziyanlı bakteriler bulunuyor ve hatta kendi cildimizin üzerinde bile yer alıyorlar. Bu bakteriler, ekseriyetle sadece yanlış yerlerde bulundukları vakit patojenik oluyor. Ellerimizi yıkamanın tüm sıhhat uzmanlarının belirttiği üzere değerli olmasının en büyük sebeplerinden biri de bu.

Amani’nin görüntüleri, daha evvel etkileyici bir formda cep telefonu ekranlarındaki ziyanlı bakterileri ve mikropları gösteren bir araştırmayı takip ediyor. Bu araştırmada, ekranlarda bulunan bakterilerin ve mikropların çeşitliliğinin şaşırtan olduğu söylenirken, telefon temizliğinin değeri bir sefer daha vurgulanıyordu.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu