Mobil

Bilgisayar pazarının başkanı aşikâr oldu!

Bilgisayar satışlarının, devam eden global çip badiresi nedeniyle 2021’de düşmesi bekleniyordu. Fakat satışların düşmesi yerine bu yıl, dünya çapında PC sevkiyatları açısından büyümeye tanıklık ettik. Ayrıyeten toplam sayış adeti de 341 milyonu geçti.

Global bilgisayar pazarının başkanı Lenovo oldu!

Ortaya çıkan son raporlara nazaran, global bilgisayar sevkiyatları 2021’de bir evvelki yıla nazaran yüzde 15’lik bir artış sağladı. 2019’a göreyse yüzde 27 oranında toplam yükseliş gözlemlendi. Hasebiyle son 10 yılın en yüksek bilgileri ile karşı karşıyayız. Bununla birlikte pazarın yüzde 24.1’lik hacmini elinde tutan Lenovo da liderlik koltuğuna oturmayı başardı.

Paylaşılan rapora nazaran, birinci sıraya yerleşen Lenovo’nun çabucak gerisinde yüzde 21.7’lik pazar hissesiyle HP bulunuyor. Dell ise 17.4’lük hacmiyle birinci 3 sıralamasına ismini yazdırmayı başarıyor. Apple ise Dell’in neredeyse yarısı kadar bir pazar hacmi olan yüzde 8.5 ile dördüncülük koltuğuna yerleşiyor.

Şirketlerin büyüme oranlarına bakıldığında yüzde 21.8’lik oranla 2. sıraya yerleşen Acer, global sevkiyatlara bakıldığında 7.1’lik hisse alarak listenin 5. sırasına ismini yazdırıyor. 2020 yılındaki yüzde 6.7’lik pazar hissesini artırması da buna bağlanıyor.

Natürel büyüme oranları listesinde sıralama beklenenden daha farklı. Örneğin, yüzde 28.3’lük oranla, liderlik koltuğunda Apple oturuyor. Keza bu şirkette 2020 yılındaki yüzde 7.6’lık pazar hissesini Acer üzere artırmayı başarıyor. Emsal bir halde Dell’in de yüzde 18’lik büyüme oranı işle pazar hissesini 0.5 oranında artırdığını görüyoruz.

Ancak HP ve Lenovo ikilisi yüzde 9.5 ve 13.1’lik büyüme oranlarıyla listenin 4 ve 5. sıralarında yer alıyor. Bu durum pazar hisselerine da tesir ediyor. Her ne kadar birinci listede 1 ve 2. sırada yer alıyor olsalar da iki şirketin de pazar hisselerinde daralma yaşandığını görüyoruz.

Olağan bu yıl karşımıza çıkan tablo, önümüzdeki yıl çok daha farklı bir hal alabilir. Lakin bu formda gideceği varsayılırsa, önümüzdeki bir kaç yıl içerisinde HP ve Lenovo’yu listenin alt sıralarında, Dell, Apple ve Acer’ı ise üst sıralarda görebiliriz.

Siz bu husus hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu