Donanım

Bilgisayar bileşen ıstırabı azalmaya başladı

Pandeminin başlarından bu yana elektronik aygıt bölümünü ağır bir formda etkileyen global çip krizi birtakım kesitlerde tesirini azaltamaya başladı. En kıymetli bölümlerden birisi olan bilgisayar bölümünde rahatlama sinyalleri var. 

Global çip krizi hafifliyor mu?

TSMC başta olmak üzere Samsung, Intel üzere döküm devlerinin on milyarlarca dolar yatırımla yeni tesisleri devreye alması yahut inşaasına başlaması sonrasında yılın sonlarına kadar global çip krizinin azalması bekleniyor. 

Kaynaklar bilgisayar dalında bileşen krizinin bir nebze de olsa hafiflemeye başladığını belirtiyor. Dizüstü ve masa üstü bileşenlerinde Kasım ayından itibaren PCIe 3.0 takviyeli SSD denetimcileri ile Alder Lake işlemciler için gerekli yeni bileşenlerin sevkiyat müddetleri 8-12 hafta ortasına geriledi. Maliyeti daha düşük güç idare yongaları, Wi-Fi denetimcileri, USB Tip-C üzere bileşenlerin stok kasveti da azalmış durumda. 

Bileşen kasvetinin azalması satışları da olumlu etkileyecek. Olağanda düşüş sürecinde olan ODM dizüstü satışlarının birinci çeyrekte yüzde 5.1 ile sınırlanacağı kestirim ediliyor. Bununla birlikte sunucu LAN yongalarında sevkiyat müddeti 40 hafta, FPGA yongalarda 50 hafta, 4G yongalarında 30-40 hafta, OLED şoförlerde 20-22 hafta üzere can sıkıcı düzeylerde seyrediyor. 
 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu