BilimTeknoloji

Bakan Koca’dan çok tartışılacak PCR testi kararı

Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca, bugünkü Bilim Şurası toplantısı sonrasında görüntülü açıklama paylaştı. Açıklamada koronavirüsün ülkemizdeki durumu, Turkovac’ın Faz-3 sonuçları ve temaslı takibi için PCR zorunluluğunun kaldırılması hususlarına değindi.

PCR zaruriliği kalktı

Bundan bu türlü tarama ve temaslı takibi gayesiyle uygulanan PCR testi mecburiliği kaldırılıyor. Semptom göstermeyen temaslı şahıslara PCR testi yapılmayacak. Aşı yahut PCR zaruriliği bulunan yerlerdeki PCR zaruriliği devam edecek.

Bakan Koca mevzuyla ilgili olarak şunları söyledi:

“Tarama maksatlı ve temaslı bireylerde PCR testi mecburiliği kaldırıldı. Bundan bu türlü PCR testi sırf semptom gösteren şahıslara yapılacaktır.”

Peş peşe hadise rekorları kırılıyor

Bakan Koca, bugünkü koronavirüs olay tablosunu yayımladı. Bugün 77.722 yeni olay ve 145 yeni vefat açıklandı. Bugünkü yeni olay sayısı, pandemi devrinin en yüksek yeni olay sayısı olarak kayıtlara geçti.

Pandeminin başlangıcından geçen haftaya kadarki süreçte en yüksek günlük olay 16 Nisan 202 tarihinde 63.082 olarak kayıtlara geçmişti. Lakin Omicron kaynaklı olarak yaşanan olay artışlarıyla birlikte evvel 5 Ocak 2022’de 66.467, sonra 11 Ocak 2022’de 74.266 ve bugün 77.722 ile üst üste yeni hadise sayısı rekoru kırıldı.

Dün 430 bin, bugün ise 420 bin test yapılmıştı. Temaslı bireylere PCR testi zorunluluğunun kaldırılmasıyla birlikte önümüzdeki günlerde test sayısı düşecektir. Buna bağlı olarak hadise sayısı etkilenecektir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu