Bilim

Ay yüzeyindeki toprakta, cam boncuklar içinde hapsolmuş su kütleleri keşfedildi

Çin’in Chang’e 5 keşif aracının, Ay’daki bir çarpma kraterinin yüzeyindeki toprakta su içeren küçük cam boncuklar bulduğu açıklandı. Toplanan numuneler, milyonda 2.000 modül (PPM) kadar yüksek su içeriğine sahip. Ay yüzeyinde bu cam boncukların yaygınlığı göz önüne alındığında, uydumuzda 71 trilyon galon su bulunuyor olabilir.

Bazı boncuklar milyonlarca yıl evvel asteroitler Ay ile çarpıştığında oluşurken, başkaları eski volkanlardan gelmiş üzere gözüküyor. Bilim insanları bu suyun, güneşten yayılan hidrojen iyonlarının boncukların içindeki oksijen atomlarıyla birleştiğinde gerçekleşen kimyasal tepkiyle oluştuğuna inanıyor. Belirtilene nazaran su dolu boncuklar, “onlarca mikrometreden birkaç milimetreye” kadar çeşitli boyutlarda bulunabiliyor. Yeniden de, Ay’ın yüzeyinde teorik olarak varsayımı 270 trilyon kilogram su sağlamaya yetecek kadar fazla olmaları kıymetli bir seçenek sunabilir.

Ancak bilim insanları şimdi bu su toplarını nasıl toplayacaklarını çözebilmiş değiller ve suyun çıkarılması için yaklaşık 100 santigrat dereceye kadar ısıtılması gerekiyor. Tekrar de bu su boncukları, astronotların suyu içmek, yıkanmak, yemek pişirmek, paklık yapmak ve hatta roket yakıtı üretmek için kullanabilecekleri gelecekteki Ay yerleşimleri için bir kaynak olabilir.

Bilim insanları, Güneş Sistemimizdeki öbür uyduların da benzeri boncuklara sahip olabileceğini düşünüyor. Çalışmanın muharrirleri, “Ay suyunun bu yüzey rezervuarına ait direkt ölçümlerimiz, çarpma cam boncuklarının Ay’da kıymetli ölçülerde güneş rüzgarından türetilen su depolayabildiğini ve çarpma camının başka havasız cisimler üzerinde su rezervuarları olabileceğini öne sürdüğünü gösteriyor” diye yazdı ve devam etti: “Çarpma cam boncuklarında depolanan suyun varlığı, Ay, Vesta ve Merkür’ün alt enlem bölgelerinde suyun uzaktan tespit edilmesiyle tutarlıdır. Bulgularımız, Güneş Sisteminin havasız cisimlerinin yüzeyindeki çarpma camlarının, güneş rüzgarından türetilen suyu depolayıp uzaya salma yeteneğine sahip olduğunu gösteriyor.

Ancak bu cam boncuklar, Ay’da gördüğümüz birinci su örneği değil. 2009’da NASA’nın Cabeus kraterine çarpan bir sondası da su tespit etti ve 2018’de NASA, Ay’ın kuzey ve güney kutuplarındaki daima gölgede olan kraterlerinde buz birikintilerine dair direkt deliller buldu. NASA ve Çin/Rusya, önümüzdeki on yıl içinde Ay’ın Güney Kutbu’na Ay üsleri kurmayı planlıyor ve her iki rakip teşebbüs de 2030’ların başından ortalarına kadar yaşanabilir üslere sahip olmayı umuyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu