Oyun

ASUS ROG Falchion İnceleme

Biliyorsunuz oyuncu klavyeleri genelde sayısal tuş gruplarını da içeren heybetli bir yapıda oluyorlar. Lakin kimi oyuncular için bu kısım nitekim de çok gereksiz, yani numerik tuş grubu. Ayrıyeten daha küçük klavye demek masada fare için daha fazla hareket alanı manasına da geliyor. Asus da buradan yola çıkarak standart bir klavyeden yüzde 65 daha küçük yapıda tasarlanan Asus ROG Falchion‘ın küçük masaya sahip birçok oyun severin yardımına koşması için tasarlamış. Klavye nitekim de çok kompakt yapıda olmasıyla göz dolduruyor ve her şeyin yanında pek de şirin görünüyor doğrusu. Elbette bu çok öznel bir yorum.

Asus, ROG Falchion’da Cherry MX Red anahtarları kullanmış. Böylelikle daha uzun bir kullanım ömrü amaçlanırken, birebir vakitte bu anahtarlar ile daha sessiz bir mekanik klavye kullanımının da önü açılmış durumda.

ROG Falchion’ın üzerinde 68 adet tuş bulunuyor. Klasik bir mekanik klavyeye kıyasla daha sessiz davranması bir yana ergonomisiyle de çok beğendiğimiz klavyenin dizaynında orta uzunluk tuş başlıkları ve daha kısa sapların tercih edilmesi ile tuşların sallanım sorunu da azaltılmış. Bu ortada klavye 2.4GHz Rf kablosuz ve USB kablolu olarak kullanılabiliyor. Tercih size kalmış. Kablosuz olarak kullanırsanız pil ömrü 450 saate varabiliyor ki bu nitekim etkileyici.

Üzerinde numerik tuş ekibi bulundurmaması dışında Auro Sync RGB ışıklandırma dahil standart bir klavyeden hiçbir eksiği olmayan ROG Falchion’un ek olarak çabucak sol yan tarafında bulunan yenilikçi dokunmatik panel yer alıyor. Bu paneli kolay kolay ses seviyesini ayarlamak, uygulamalar ortasında geçiş için kısayollar oluşturmak ya da kopyalama ve yapıştırma süreci yapmak için kullanıyorsunuz. Ayrıyeten bu kısım oyunlarda daha kullanışlı denetimler için makro tuşu olarak da kullanılabiliyor.

Son olarak klavyenin yanında şeffaf polikarbonat şık klavye muhafazasının geldiğini ve böylelikle klavyenizi kullanmıyorken ya da taşırken daha korunaklı koruma edebileceğinizi de söyleyelim.

Özetle

Sonuç olarak numerik tuş ekibine gereksinim duymuyorsanız ve dar bir alana sahipseniz ya da kompakt yapıda klavyeleri tercih ediyorsanız, üst seviye bir oyuncu klavyesinden hiçbir eksiği olmayan Asus ROG Falchion size uygun bir seçenek olabilir. Fiyatı ise varsayım edebileceğiniz üzere biraz kıymetli. Şu an bu klavyeyi piyasada 1530 TL fiyatla bulabiliyorsunuz.

ASUS ROG Falchion Teknik Özellikleri
Eser Modeli ASUS ROG Falchion
Eser Çeşidi Klavye
CHIP Online Notu 90
Üretici ASUS
Firma AsusTek Computer (216) 521 47 25

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu