BilimTeknoloji

Aruba yöneticisi David Hughes açıkladı: Teknoloji dünyasını 2022’de neler bekliyor?

Hewlett Packard Enterprise çatısı altında faaliyet gösteren Aruba’nın Eser ve Teknolojiden Sorumlu Lider Yardımcısı David Hughes, teknoloji dünyasını 2022’de nelerin beklediğini kaleme aldı.

David Hughes’in “2022 Teknoloji Tahminleri” makalesi şöyle:

2025 yılına dek aygıtların sayısı insan nüfusunun 10 katına ulaşacak

Objelerin İnterneti aygıtları ve makineler ortası bağlantı (M2M) dijital dönüşümle yaygınlaşarak süratle büyüyor. Günümüzde internete bağlı aygıtların sayısı insan nüfusunun beş katına ulaşmış durumda. Önümüzdeki üç yılda bu oran 10 katına çıkacak ve Objelerin İnterneti aygıtlarının güvenliğini otomatize hale getirmek inanılmaz değer kazanacak. Bu aygıtları otomatize metotlar olmaksızın kullanıma sokan, tedarik eden ve teminat altına almak isteyen şirketler, daima bir formda daha karmaşıklaşan güvenlik ihlallerine karşı savunmasız kalacaklar.

İnançlı Erişim Hizmeti Kenar Mimarisi’nin (SASE) yükselişine giden iki net yol

SASE uygulamalarının benimsenmesinde erken bir basamaktayken, piyasanın yaklaşımlarında net bir ayrım yaşanacak. Küçük ve orta büyüklükteki işletmeler gelişmiş yetkinliklere kıyasla kolaylığa ve “tek bir üreticiden sunulan” SASE tekliflerine daha çok öncelik verecek. Bir öteki yandan, büyük kurumlarsa güvenlikten, güvenilirlikten ya da kullanıcı tecrübesi kalitesinden taviz vermek istemeyecektir. İnançlı web ağ geçidi (SWG), bulut erişim güvenlik ortacısı (CASB) ve sıfır itimada dayalı ağ erişim (ZTNA) hizmetlerini sunan tam donanımlı bulut güvenlik sağlayıcısı ile kurum içi güvenlik ve WAN’a tasarlanan yetkinlikler için tipinin en düzgünü SD-WAN sağlayıcısını bir ortaya getiren çok istikametli bir üreticinin yer aldığı bir yaklaşımı izleyeceklerdir.

Wi-Fi 6E’ye geçiş 2022’de başlayacak

Tüm gözler 5G teknolojisine çevrilmişken hem yerleşke erişim noktalarında hem de şirketlerin iç alanlarında Wi-Fi 6E’ye süratle geçişin eşiğindeyiz. Wi-Fi 6E bir yandan geriye dönük modellerle uyumluluğunu korurken, bir öbür yandan da ek 1200 MHz’lık yeni spektrumla yüksek kapasite sunar. Pazar araştırma alanında öncü şirketlerden 650 Group, 2022 yılında Wi-Fi 6E kurumsal erişim noktalarında yüzde 200’ün üzerinde bir büyüme bekliyor. Bu beklenti, kurumsal şirketlerin görüntü konferans, uzaktan tedavi ve uzaktan eğitim üzere faaliyetlere artan inançla birlikte 6E’nin potansiyelini görmeye başladığını gösteriyor.

Hibrit çalışma tertibi, yapay zeka otomasyonundan takviye alan “mikro şubelerin” yükselişine sebep olacak

Pandemi bitse bile meskenden çalışma tertibi devam edecek. Bu yeni olağan, mikro şubelerin ya da “tek bir şubenin” yükselişine sahne olacak. Pandeminin birinci günlerinde şirketler, karantinadaki iş gücünü şirket ağlarına bağlamak için uzaktan erişim noktalarını (RAP’lar) ve VPN ağlarını genişletmekte zorlanmışlardı. 2022’de hem sağlam hem de dengeli bir kullanıcı tecrübesi yolunda kurumsal düzeydeki Wi-Fi erişimini ileri teknolojili çok yollu WAN irtibatı ile gelişmiş yapay zeka operasyonlarını bir ortaya getiren, özel üretim mikro şubelerde muazzam bir büyümeye şahit olacağız. Bu mikro şube teklifleri kurumu inançlı bir formda “tek bir şubeye” çevirecektir.

“Hizmetlerdeki” artan paha, bir hizmet olarak ağ (NaaS) üzere esneklik sunan altyapı tüketim modellerine talebi artıracak

Hepimizin gözleri önünde bir kültür değişimi yaşanıyor: Tüketiciler artık “nesneler” yerine “deneyimlere” daha çok kıymet veriyor ve “bir şeye sahip olmaya” daha az muhtaçlık duyulması hayatlarımıza direkt yansıyor. Önümüzdeki yılda tıpkı değişim, kurumlar nezdinde de kendini gösterecek: Aygıtlara ve sermaye harcamalarına daha az, teknoloji yatırımlarından doğan iş çıktılarına daha fazla odaklanılacak. BT verimliliğini artırmak ve inovasyon yolundan sapmamak isteyen şirketler, daha fazla finansal esneklik ve maliyetlerde öngörülebilirlik talep ediyor. Esnek bir altyapı tüketim modeli tüm bunlara imkan sağlar. Bu yeni tüketim modellerine gözü kapalı atılmak istemeyen şirketlere, “satın almadan evvel dene” seçeneği sunuluyor. Şirketler böylelikle bu yeni modeli benimseyip benimsemediklerine karar verebilirler. Bu, 2022’de NaaS üzere tüketime dayalı hizmetlerde büyük bir talep artışına sebep olacak.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu