Bilim

Arjantinli bir taksi sürücüsünün NASA’nın uzay yürüyüşü yayınına karışması şaşırtan anlara sahne oldu

Bir taksi sürücüsü tarafından sorulan epeyce günahsız “150 Irigoyen mi dediniz?” sorusu, taksi telsizinin Memleketler arası Uzay İstasyonu’ndan gelen sinyalle karışması ve NASA’nın canlı bir uzay yürüyüşü yayını sırasında canlı olarak sahneye çıkması ile Arjantin’de sansasyon yarattı.

Rus kozmonotlar Sergey Prokopyev ve Dmitri Petelin, bir radyatörü UUİ’nin Rassvet modülünden Nauka bilim modülüne taşımak için Salı günü bir çalışma yürüttüler ve uzay istasyonunun dışında toplam yedi saat 55 dakika geçirdiler. Uzay yürüyüşleri sırasında UUİ birkaç kere Arjantin’in üzerinden geçti. İşler de işte o vakit garipleşmeye başladı.

O sırada muhabir Manuel Mazzanti, NASA’nın resmi kanalında uzay yürüyüşünün canlı yayınını izliyordu. Ve apansız Arjantin aksanlı bir ses duydu. Bu ses, bir adresi hakikat anlayıp anlamadığını teyit etmeye çalışan bir taksi sürücüsüne aitti.

Ses yüksek ve netti, lakin sadece üç saniye sürdü. NASA TV sunucusu süratli reaksiyon verdi ve bu sinyal için özür diledi. O anlar, Mazzanti’nin Twitter’da paylaştığı bir görüntüde izlenebiliyor.

Tabii ki, bu olayla ilgili cevaplanmamış birçok soru bulunuyor ve bu soruların birincisi ve tahminen de en merak edileni, bu sinyalin nereden geldiğine yönelik. Olaya karışan taksi sürücüsü, teslimat vazifelisi yahut haberci halka rastgele bir bilgi açıklamadı, bu nedenle kim oldukları bilinmiyor.

Söz konusu adresin Arjantin’de tam olarak nerede olduğu da bir öteki merak edilen soru. Bahsi geçen adresin Bernardo de Irigoyen yahut Hipólito Yrigoyen olması mümkün ve Arjantin’de bu isimlere sahip düzinelerce cadde, bulvar ve sokak bulunuyor.

Uruguay’ın başşehri Montevideo’da da Hipólito Yrigoyen isminde bir cadde bulunuyor. Yani taksi sürücüsünün Arjantinli değil Uruguaylı olması da mümkün. Fakat olay anında UUİ’nin pozisyonu göz önüne alındığında, sinyalin Arjantin’in Buenos Aires eyaletinden gelmesi en mümkün ihtimal üzere gözüküyor.

İkinci değerli soru ise, lokal bir sinyalin UUİ’nin VHF yahut UHF sinyaline müdahale etmesinin nasıl mümkün olduğu. Taksi sürücüsünün NASA yahut Roscosmos’a atanmış bir frekansı kullanması olası olabilir ve analog sinyalleri bir sorun yahut yanlış ayarlama sebebiyle olmamaları gereken bir yerde bırakılmış olabilir.

UUİ, olay sırasında Arjantin’in 430 kilometre üzerinde uçuyordu ve bu uzaklık VHF standartlarına nazaran bile epeyce fazla. Ancak ortada atmosfer dışında pek bir pürüz de bulunmuyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu