BilimTeknoloji

Araba sahipliğine meydan okuyan şirket: Zoox

Otonom düzey 5 yani bir insanın hiç kullanamayacağı bir araç yapma yolunda ilerleyen Zoox isimli şirket, bir otomobil değil, araba dünyasını büsbütün değiştirecek bir teşebbüs yaptığını tez ediyor. Bu aracın bir önü ardı yok zira kimse kullanmıyor. Müşteriyi aldıktan sonra bir U dönüşü atağı yapmasına da gerek yok. İki taraftaki tekerleri de döndüğünden klâsik araçlarla insanların yapamayacağı hareketler da yapabiliyor isterse.

Bu teşebbüsün asıl gayesi ise otomobil satın alma ihtiyacını ortadan kaldırmak. Bu araçlar etrafta olup size hizmet verdiği sürece çok ucuza gitmek istediğiniz yere gidebileceğiniz için bir otomobile hasebiyle kentlerde otoparka da gerek kalmayacağını argüman ediyor.

Zoox, yapay zeka ile yönetilen aracın kazaların %94’ü olan insan kusurunu da ortadan kaldıracağına inanıyor. Sonuçta daha inançlı, daha ucuz ve daha az yorucu bir tecrübe ile ulaşımı değiştirme bahtı elbette mevcut.

Araç görünüşte bir tren ya da minibüs üzere açılan kapıları, geniş camları ve zirve penceresi, karşılıklı tren üzere oturma nizamı ve 133 kW’lık dev bataryası ile tüm gün durmadan hizmet vermek üzere tasarlanmış. Bataryası azaldığında ise kendini gidip 2 saat içinde süratle şarj edip işe geri dönüyor lakin kanımca paklığını robotlar değil beşerler yapacaktır.

Bu araçların her yerinin kamera, lidar ve sensörlerle kaplı olduğunu söylemeye gerek yok lakin 150 metre ötesine kadar her şeyden birebir anda haberdar olduğunun altını bilhassa çizmek gerek. Daha evvelden belirlenmiş alanlarda çalışacağından firma etrafın çok ayrıntılı üç boyutlu haritasını araca yüklemekte ve araç bu biçimde içinde bulunduğu dünyayı biz beşerler üzere tanıyabilmekte. Bu da tabi sistemin geliştirilme sürecini oldukça kolaylaştırmış.

Yapay zekası insanları, motorsiklet ve otomobilleri birbirinden ayırıp bir kaç saniye sonra ne yapacaklarını iddia etmeye çalışıp ona nazaran aracı hareket ettiriyor. Doğal bunların hiç birisi işe yaramazsa ve araç tıkanırsa uzaktan bir misyonlu dahil olup gerçek kararı vermesini sağlıyor. Araç da bunu öğrenip sonraki hareketinde tekrarlamıyor.

Bu tıp durumların az yaşanması için simülasyon ortamında araçları yapay zeka kullanıyor ve sıkıntı durumlarda neler yaptığı gözlemlenip ona nazaran eğitiliyor. Zoox’un kendi sitesi çok hoş ve eğitici. Birebir vakitte bir çok aydınlatıcı görüntü da kelam konusu. İlgili siteye kaynakta yer alan ilişkiden gidebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu