Teknoloji

Apple’ın sır üzere sakladığı aygıtı, şirket içinde tartışmalara neden oluyor

The New York Times’ın bir haberine nazaran, Apple’ın karma gerçeklik başlığının beklenen tanıtım tarihine yalnızca aylar kalmış olmasına karşın, bazı çalışanlar aygıtın şimdi hazır olduğunu düşünmüyor üzere görünüyor. Birtakım çalışanların kuşkuları nedeniyle projeden ayrıldığı bildirilirken, başkaları, bilhassa 3.000 dolarlık fiyatı nedeniyle muvaffakiyet potansiyelinden kuşkulu gözüküyor.

Apple’ın başlığı Haziran ayındaki WWDC etkinliğinde tanıtması bekleniyor. Bloomberg’den Mark Gurman’ın söylediğine nazaran, Apple kısa mühlet evvel California’daki Steve Jobs Theatre’da, “halka açık bir tanıtımın yaklaştığını öneren bir şekilde” Apple’ın en yeterli 100 yöneticisinin önünde aygıtı sergiledi.

Ancak Times, “gösterişli” sunumun ardında, karma gerçeklik başlığının geleceği hakkında birtakım şirket içi karışıklıkların olduğunu sav ediyor. Bir şirket büsbütün yeni bir eser kategorisine adım atarken şirket içi karışıklıkların yaşanması hayli olağan görünse de, Times bu sefer işlerin farklı olduğunu söylüyor.

Times, “Bazı şirket içi kuşkucular, yeni aygıtın sorun arayışında bir tahlil olup olmadığını sorguladılar” diye yazıyor ve devam ediyor: “Dijital müzikleri insanların cebine sokan iPod’un ve bir müzik çalar ile telefonun yeteneklerini birleştiren iPhone’un bilakis, başlık, tıpkı netlikle yönlendirilmedi.

Times, bu karışıklığın bir kısmının, 2019’da Jony Ive ile başlayan ve akabinde geçen yıl halefi Evans Hankey‘nin ayrılmasıyla devam eden eser tasarım grubundaki bir dizi yönetici ayrılığından kaynaklandığını belirtiyor. Apple, o vakitten beri yeni bir endüstriyel tasarım lideri belirlemedi ve bildirilene nazaran mühendis Mike Rockwell başlığın geliştirilmesinden sorumlu olarak atandı.

Times’ın belirttiğine nazaran, bu kuşkular, tıpkı vakitte başlığın yayımının ertelenip ertelenmeyeceği sorularını gündeme getirmiş durumda.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu