Teknoloji

Apple’ın 2022’de duyuracağı VR gözlüğü nasıl olacak?

Rakiplerinin hem taşınabilir platformda hem de daha profesyonel aygıtlar için yaptığı sanal / artırılmış gerçeklik gözlük ataklarına şimdi bir karşılık vermeyen Apple için yeni yılda işler değişebilir. Daha evvel Apple’ın tanıtması beklenen yeni jenerasyon gözlüklerle ilgili gelen birçok bilgiye her yeni günde yenisi ekleniyor. İşte Apple’ın sanal gerçeklik gözlüğü ile ilgili şu ana dek gelen detaylar…

Aygıtın Apple Glasses olarak isimlendirilmesi bekleniyor

Apple’ın gelecek yılın kış aylarında yapacağı lansmanda duyurması beklenen ve Apple Glasses olarak isimlendirilmesi beklenen yeni aygıtıyla ilgili bilgiler geldi. Bilhassa son 20 yılda, piyasadaki tablet, akıllı saat, akıllı telefon ve MP3 oynatıcı alışkanlıklarını kökten değiştiren firmanın, birebir ihtilali sanal/artırılmış gerçeklik için de yapması bekleniyor. Bu manada Apple’ın piyasadaki en büyük rakibi ise Occulus Quest olacak.

Apple’ın sanal gerçeklik piyasasına girişinin değiştirilebilir baş bantları ve doğal örgü gereçleriyle yüze tutturulan, rakiplerinden çok daha ince ve kavisli bir vizör ile olması iddia ediliyor.

Aygıtın toplam yükünün batarya hariç olmak üzere 150 gram civarında olacağı düşünülüyor. Aygıtın bir çift 4K çözünürlükteki mikro-OLED ekrana -hatta bir ihtimal 8K- ve sürece performansında Apple M1 ile birebir düzeyde bir çipe sahip olacağı argüman ediliyor. Aygıttaki birçok sensör tipi, kullanıcının etrafını ve beden hareketlerini algılalayacak formda tasarlanıyor.

Aygıtın sızdırılan ve dedikodusu gelen bu özellikleri, yalnızca Apple eko sistemi için değil PC üzere üst seviye donanımlar için de geliştiriliyor olabileceğini düşündürüyor. Bu manada Apple, geleceğin dünyasına istikamet vermesi beklenen Meta kozmosuna de göz kırpıyor. Apple tarafından geliştirilen bu yeni jenerasyon aygıtın hem sanal hem de artırılmış gerçeklik sunacağı belirtiliyor.

Gelelim aygıtın piyasaya sürüleceği muhtemel tarihlere… Bir kadro kaynaklar aygıtın 2022’nin sonunda, bir kısmı da 2023 yılında piyasaya sürüleceğini belirtiyor.

Bu manada Apple’ın daha evvel hiç var olmadığı (Apple Watch üzere) bir alana girerken duyuruyu evvel gerçekleştirip, piyasaya girmek için 1 yıl beklediğini de belirtmek gerek. Özetle en akla yatan kestirim, sanal gerçeklik gözlüğünün 2022 WWDC Geliştiriciler Konferansı’nda duyurulması ve 2023’ün bir devrinde piyasaya sürülmesi tarafında.

Apple’ın birinci sanal gerçeklik gözlüğünün pek de ucuz olması beklenmiyor. Aygıtın 1000 dolar ile 3000 dolar ortasında değişmesi beklenen bir fiyatla geleceği söyleniyor. Pekala sizler bu aygıt ile ilgili neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi bizlerle yorumlar kısmında paylaşmayı ihmal etmeyin.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu