Mobil

Apple, birtakım mühendislerine 180 bin dolara kadar ikramiye veriyor

Teknoloji devi Apple, kendi bünyesinde çalışan birtakım mühendislerin diğer şirketlere geçmesini önlemek için onlara alışılagelmişin dışında bir ikramiye sundu. Kimi kısımlarda çalışan mühendislere pay senedi ikramiyeleri verildi.

Apple’dan mühendislerine pay senedi ikramiyeleri

Bloomberg editörü Mark Gurman’in bir haberine nazaran Apple, kendi bünyesinde çalışan mühendislerin başka büyük şirketlere geçmesini önlemek için farklı bir yol izlemeye başlamaya başladı. Teknoloji devi, bilhassa yarı iletken tasarımı, donanım ve makul yazılım ve operasyon kümelerindeki birtakım mühendislere şirketten muhakkak periyodik pay senedi verdi.

Apple’dan ayrılmamaları karşılığında ilgili kısımlardaki mühendislerin yaklaşık %10-%20’sine verilen bu ikramiyeler, dört yıllığına mühendislere devredilen 50.000 ila 180.000 dolar ortasında pahaya sahip pay senedini içeriyor. Gurman, ikramiye alan birçok mühendisin 80.000 dolar, 100.000 dolar ve 120.000 dolar düzeylerinde pay senedi aldıklarını belirtti.

Büyük teknoloji şirketleri ortasında bilhassa belli mevzularda uzmanlaşmış mühendisler, şirketlerin stratejilerinde değerli bir yer alıyor ve şirketler, bu isimleri kaybetmek istemiyorlar. Apple, olağan ikramiye sisteminin dışında bu türlü bir yola başvurarak çalışanlarını bünyesinde tutmaya çalışıyor. İlerleyen periyotlarda öbür büyük şirketlerden emsal tavırlar görme ihtimalimiz epeyce yüksek görünüyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu