Mobil

Apple 18 ayda bir işlemci geliştirecek

ARM tabanlı geliştirdiği yongaları ile masa üstü dünyasında yeni bir devri başlatan Apple çalışmalarını da bir yol haritasına oturtmuş durumda. Asyalı kaynaklar Apple M2 ve Apple M3 olarak varsayım edilen yeni jenerasyon yongaların tarihlerini belirledi. 

Apple M2 ne vakit geliyor?

Apple M1 lansmanı sonrasında pek çok kaynak Apple M2 yonga setinin bu yıl bitmeden piyasaya çıkacağını düşünüyordu. Ne var ki Apple birebir jenerasyonda Apple M1 Max ve Apple M1 Pro olarak devam etmeyi tercih etti. Yeni jenerasyon ise gelecek yıl piyasada olacak. 

Kaynaklar firmanın 18 aylık bir geliştirme süreci belirlediğini tabir ediyor. Yani Apple M2 olarak varsayım edilen yeni kuşak yonga seti 2022 sonbahar devrinde tanıtılacak. 4nm sürecinde geliştirilen bu yonga setini 2023 ilkbahar periyodunda Apple M2 Max ve Apple M2 Pro yonga setleri izleyecek. 

Apple M3 yonga seti ise bir değişiklik olmaz ise 2024 yılı birinci bahar aylarında görücüye çıkacak. 3nm sürecinde geliştirilecek bu yonga setini ise sonbahar aylarında Apple M3 Max ve Apple 3 Pro yonga setleri takip edecek. Şimdi Apple M2 ve Apple M3 yonga setlerinin ne cins özellikler sunacağı bilinmiyor. Yeni jenerasyon MacBook ve Mac aygıtlarının çıkışı da bu haritaya nazaran şekillenecek. 
 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu