BilimTeknoloji

Anyswap hücumunda 3 milyon dolar kayıp, saldırgan vicdana geldi

Kripto para dünyasında artık her hafta bir siber hücum yahut dolandırıcılık haberi okumaya başladık. Bu sefer Anyswap olarak da bilinen ve Multichain olarak isim değiştiren kripto para dünyasının kıymetli köprü projesi taarruza uğradı.

Multichain taarruzunda değişik gelişme

Kripto para dünyasında bilindiği üzere sayısız blok zinciri yer alıyor. BTC başta olmak üzere bu blok zincirlerinin tahminen de hepsine ulaşabileceğiniz tek yer kripto para borsaları. DEX dediğimiz merkeziyetsiz borsalarda ise bu pek mümkün değil. 

DEX platformlarına her seferinde tek bir blok zinciri üzerinden bağlanabildiğiniz için birebir anda farklı zincirleri bir birine dönüştüremiyorsunuz. Bridge denen sistem ise buna tahlil bulmak için geliştirildi. Bir ağdaki varlığınızı öteki bir ağa makul bir müddet içerisinde transfer edebiliyorsunuz. Sonrasında geçtiğiniz ağdaki DEX platformunu kullanabiliyorsunuz. Bilhassa IDO denilen ön satışlarda daima farklı zincirlerde gezinmeniz gerekiyor. 

Multichain projesi BTC, ETH, AVAX, LUNA, LTC üzere 30 blok zincirinde transfer yapmanıza imkan tanıyor. WEB3 periyodunda en yeterli yönlendirici olma tezinde. Kripto parası ANY de 30 dolar üzerine kadar çıkarak bu başarıyı borsalara yansıtmıştı. Ne var ki siber saldırganlar gecikmedi. 

WETH, PERI, OMT, WBNB, MATIC ve AVAX para ünitelerinde ortaya çıkan bir açık nedeniyle 849 ETH yani 3 milyon dolar civarında bir meblağ çalındı. Yalnızca bir kullanıcının 322 ETH ölçüsünün çalındığı tabir ediliyor. Platform köprüye dağıttığı 44.5 milyon doları çabucak geri çekerek zararın büyümesini önlemiş.

Bir kaç saldırganın bu açıkları kullandığı tabir edilirken bir tanesi vicdana gelmiş. Kullanıcıya 310 ETH varlığını geri gönderen saldırgan 12 ETH varlığa ise açık bulma mükafatı olarak el koymuş. Kullanıcının bu davranış karşısında teşekkür ettiği tabir ediliyor. Öteki taraftan 527 ETH varlığının akıbeti belirli değil. 
 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu