Mobil

Android işletim sisteminin devranı bitiyor mu?

Android, taşınabilir kesimin bugünlere gelmesinde büyük kıymete sahip. Her ne kadar son periyotta bünyesinde barındırdığı güvenlik açıkları ve Google Play Store’da tespit edilen trojan zımnî yazılımlarla reaksiyon çekse de, günümüz itibariyle en çok tercih edilen işletim sistemi diyebiliriz.

Natürel her şeyin bir sonu olduğu üzere Android de bir gün tarihin tozlu raflarına kaldırılacak. Lakin kısa mühlet evvel ortaya çıkan raporlar, bunun beklenenden daha erken olacağı istikametinde.

Android, yerini Fuchsia’ya mı bırakıyor?

Bilindiği üzere Google’ın 2016 yılından beri Fuchsia OS isimli açık kaynak kodlu işletim sistemi üzerinde çalıştığı biliniyor. Android‘den farklı olarak Linux tabanlı olmayan ve Zircon ismi verilen bir mikro çekirdek kullanan işletim sistemi, uzunca bir müddet hudutlu sayıda kullanıcı tarafından test edilmiş, hatta geçtiğimiz aylarda şirketin birinci jenerasyon Nest Hub aygıtlarına sessiz sedasız gönderilmişti.

Google’ın kelam konusu sistem üzerinde saklılık ve titizlikle çalışmasının akabinde taşınabilir dalda ”Android bölümü bitebilir” biçiminde görüşler ortaya çıkarken, yakın vakitte sağlam bir kaynak tarafından buna benzeri yeni bir rapor paylaşıldı.

Akıllı telefon dalında muteber sızıntı ve haberleriyle bilinen SamMobile, Fuchsia OS’in ilerleyen devirlerde Android’in yerini alacağını duyurdu. Bu noktada kelam konusu işletim sistemine geçiş yapması beklenen birinci şirket, Counterpoint Research datalarına nazaran yüzde 20’lik pazar hissesiyle dünyanın en büyük telefon üreticisi Samsung.

Rapora nazaran Samsung, Fuchsia OS’in gelişimini yakından takip ediyor ve gerektiği durumlarda müdahale ederek çeşitli katkılarda da bulunuyor. Şirketin buradaki asıl gayesi ise işletim sistemini Android’e direkt bir rakip haline getirmek ve Android’in olmadığı yeni bir çağda liderliğini sürdürmek.

Tezlerin yanlışsız olması halinde şirket, birkaç yıl içinde Fuchsia OS işletim sistemine geçiş yapacak. Öte yandan daha evvel de belirttiğimiz üzere Android kullanmayı bırakan tek üretici Samsung olmayabilir. Şu an için isimleri yüksek sesle dillendirilmese de, Xiaomi başta olmak üzere Çinli şirketler de bu türlü bir durumda geçiş konusunu düşünmeye başlayabilir.

Pekala siz bu bahis hakkında ne düşünüyorsunuz? Android’in bölümü hakikaten bitebilir mi? Görüşlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı unutmayın.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu