Donanım

AMD’den Ryzen Treadripper işlemcilerde RAM rekoru

CES 2022 hazırlıklarına devam eden AMD, nihayet Zen 3 mimarisine sahip Threadripper işlemcilerini duyuracak. AMD Ryzen Treadripper 5000 Pro modelinin kimi özellikleri sızdırıldı.

Son yıllarda işlemci pazarında epeyce değerli başarılara imza atan AMD, Threadripper serisi ile kullanıcıların beğenisini kazandı. Birçok kişi tarafından merakla beklenen Zen 3 Threadripper işlemciler, Mart ayında satışa sunulacak.

AMD Ryzen Threadripper Pro sistemlerde toplam 128 çekirdek olacak

Tanıtılacak işlemcilerin en büyük özelliklerinden biri çift soket dayanağı. Sızdırılan Ryzen Threadripper 5000 Pro bilgilerine nazaran, yeni işlemci 64 çekirdek ve 256 MB önbellek ile tanıtılacak.

280W TDP pahasına sahip olan Ryzen Treadripper 5000 Pro, AMD tarafından geliştirilen Zen 3 çekirdek mimarisi ile donatılacak. Zen 3 mimarili yeni AMD Ryzen işlemciler, 7nm Plus litografi ile gelmesine rağmen büyük oranda performans geliştirmesi içeriyor. 

Intel’in 2S soketine benzeri halde 2P soket yapılandırması ile karşımıza çıkacağı belirtilen AMD, kullanıcılara iki Threadripper kullanım imkanı sunacak. Birtakım analistler, bu atılımın Intel’in iş istasyonu pazarındaki hakimiyetini derinden etkileyeceğini belirtiyor.

Çift işlemcili sistemi Threadripper Pro 3995WX (64 çekirdek) sistem ile karşılaştıran TomsHardware grubu, yüzde 44 performans artışı gerçekleştiğini duyurdu. Performans artışındaki oranın sentetik test yazılımları nedeniyle düşük olduğu belirtiliyor.

128 çekirdekli işlemci ve 4 TB RAM dayanağı ile dikkat çeken AMD, Mart 2022’de yeni işlemcisini piyasaya sürecek. Gigabyte, Supermicro ve ASRock Rack üzere şirketlerin yeni işlemciler için birinci anakartları yakında kullanıcılara sunacağı kestirim ediliyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu