Donanım

AMD ve GlobalFoundries ortasında dev mutabakat

Global çip krizinin ağır bir halde tesirini hissettirmesi ve TSMC üretim çizgilerinin çok kalabalık olması yonga tasarımcılarının farklı tahliller aramasına sebep oluyor. AMD ve GlobalFoundries paydaşlığı bunun son örneği.

AMD ve GlobalFoundries paydaşlığı

AMD yeni kuşak yongalarını yüklü olarak Tayvanlı TSMC’ye ürettiriyor fakat 12nm/14nm sürecini gerektiren eski Ryzen işlemciler ve yongalarda kullanılan ilişki bileşenlerini GlobalFoundries üretiyor. Artık bu kapasite daha da artacak. 

AMD’nin döküm tesislerini ayırmasıyla ortaya çıkan GlobalFoundries sonrasında Arap sermayesinin denetimine geçmişti. Samsung ile kıymetli teknoloji iştirakleri yapan firma 14nm sürecine kadar döküm bölümünün kıymetli bir oyuncusuydu. Ne var ki yeni süreçler için teknoloji geliştiremeyince havlu attı. Geçtiğimiz devirde birtakım üretim sınırlarını da elde çıkarmıştı. Intel’in GlobalFoundries’i satın alarak üretimin bir kısmını aktarma planlarının olduğu biliniyor. 

AMD ve GlobalFoundries ortasında 2024 yılına kadar devam edecek 1.6 milyar dolarlık plaka üretimi mutabakatı geçtiğimiz Mayıs ayında imzalanmıştı. Artık bu muahede 2025 yılına kadar uzatıldı ve meblağ da 2.1 milyar dolar oldu. AMD ister üretsin ister üretime gerek duymasın mutabakat gereği bu parayı ödemek zorunda. 

Şimdi mutabakatın neden yapıldığı bilinmiyor fakat birinci ihtimal AMD’nin global çip krizi nedeniyle eski süreçlerde üretimi arttırmak istediği tarafında. İkinci ihtimal ise 2025 yılına kadar bu süreçteki dizaynlara olan talebin devam edeceğini varsayım etmesi. 
 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu