Oyun

Activison-Blizzard’ın Satışı İçin Devrede Olan Tek Talip Microsoft Değilmiş

Kısa mühlet evvel Microsoft, Activision Blizzard’ı satın aldığını duyurarak dünyayı şaşırttı. Activision Blizzard, Call of Duty, Diablo, Overwatch, StarCraft ve World of Warcraft üzere tanınan serileriyle tanınıyor. Tartışmaların birçok oyunların platformlara özel olma durumları ve mevcut Activision Blizzard lideri Bobby Kotick’in mukadderatı hakkında olsa da, şirketi satın almak isteyen öbür isimler hakkında bilgi veren yeni ayrıntılar da ortaya çıkmaya başladı.

Kotick ve VentureBeat ortasında yapılan bir röportajda yönetici, Activision Blizzard’ın uzun vadeli vizyonunu gerçekleştirmek için binlerce çalışanı olan bir ortağa muhtaçlığı olduğunu söyledi. Microsoft’un pay fiyatı üzerinden %45 prim ödemesinin de bu karara yardımcı olduğu kestirim edilebilir.

Kotick şunları söyledi: “Önümüzdeki birkaç yıl boyunca baktık ve üretim planlarımızı uygulayabilmek için binlerce bireye gereksinimimiz olduğunu fark etmeye başladık… Ve bu yetenek için bu rekabet kıymetli ve hakikaten güç… Phil aradığında, uzun vadeli planlama sürecimizi başlatmaya hazırlandığımız bir zamandaydık ve bunların problemler ve zorluklar olacağını fark ettik… Birinci aradıklarında düşünelim dedik ve sonra inanılmaz cazip olan bu teklifi pay fiyatının %45 üzerinde primle yaptılar. Ve bana çok mantıklı geldi.

Fakat, Battlefield ve FIFA’nın ardındaki şirket olan Electronic Arts’ın da Activision Blizzard ile birleşmekle ilgilendiği ortaya çıktı. Kotick, EA ile konsolidasyon yapmayı düşündüğünü ağzından kaçırdı, lakin bu mutabakat, Activision Blizzard’a gelecek için gereken kaynakları vermeyecekti.

Kotick bahis hakkında şunları söyledi: “Lakin bizi 2 trilyon dolarlık şirketlerle ve 3 trilyon dolarlık şirketlerle karşılaştırdığınızda … görüntü oyunlarında büyük bir şirket olabileceğimizi fark ediyorsunuz, lakin artık, rakiplerin kim olduğuna baktığınızda, bugün her zamankinden farklı bir dünya var… Ancak bence EA ile konsolide olsak bile, bu bize ileride gereksinimimiz olan şeyi vermeyecekti. Ve bunun işe yarayabilmesi için büyük bir ortağa sahip olmamız gerekiyordu.

Röportaj, muahedeye farklı bir bakış veriyor. Kotick, Activision Blizzard’daki geleceğine değinmedi, lakin son raporlar, Microsoft ile her şey tamamlandıktan sonra koltuğunu terk etmek zorunda kalacağını söylüyor.

Eurogamer tarafından hazırlanan bir habere nazaran, mevcut Activision Blizzard çalışanları Microsoft tarafından devralınma konusunda ihtiyatlı bir formda optimist. Umarız, Microsoft Gaming lideri Phil Spencer ve takımı, mutabakat 2022’nin sonlarında yahut 2023’ün başlarında gerçekleştiğinde Activision Blizzard’daki durumu güzelleştirebilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu