Mobil

ABD yaptırımları Huawei’i vurdu: Gelirde büyük düşüş devam ediyor

ABD lideri Donald Trump idaresinin siber güvenlik ve casusluk tehditi oluşturması gerekçesiyle kısıtlamalar uyguladığı Huawei, akıllı telefon kesiminde büyük darbeler aldı. Şirketin idare şurası lider yardımcısı Guo Ping, yıllık yeni yıl iletisinde şirketin gelirleri hakkında yeni açıklamalarda bulundu.

HarmonyOS 220 milyon kullanıcıya ulaştı

Şirketin 2021 yılı gelirinin yüzde 29 oranında gerileyerek 634 milyar yuana (99,5 milyar dolar) düştüğünü söyleyen Ping, “2021’de müşterilerimiz ve lokal topluluklara somut bir paha kazandırmak için tüm denemele ve meşakkatlere karşın çok çalıştık” dedi. Telekom taşıyıcı segmentinin istikrarını koruduğunu ve genel performansın ise kestirimlere uygun ilerlediğini kelamlarına ekleyen Guo Ping, HarmonyOS sisteminin 220 milyon kullanıcıya ulaştığını lisana getirdi.

Huawei’in geçtiğimiz yılın sonlarında bütçe dostu telefon markası Honor’u elinden çıkarması ile bir arada pazarda büyük bir düşüş yaşadığını söyleyebiliriz. Bununla birlikte çalışmalarını sürdüren şirket, kendi işletim sistemi HarmonyOS üzerinde ağırlaşarak ekosistemi genişletmeyi planlıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu