Oyun

A Plague Tale: Innocence – İnceleme

 
Asobo Studio tarafından geliştirilen ve 2019 yılında Focus Entertainment tarafından yayınlanan öykü odaklı bir üretim. A Plague Tale: Innocence, gerek atmosferi ile gerekse bizlere sunduğu saklılık ögeleri ile bir arada art planda hoş bir öykünün de olduğu uzun bir seyahati bizlere aktarıyor. Yaklaşık olarak 10-11 saatlik bir maceranın bizleri beklediği bu oyun içerisinde yeri geldiği vakit o gergin atmosfer içerisinde hayatta kalmaya çalışacak yeri geldiği vakit da görüntünün tadını çıkartabileceğiz.
 
Gizlilik ögelerinin bol bol ön planda olduğu ve sanat tarzını de epey beğendiğim bir imali olan A Plague Tale: Innocence, öykünün odak noktası olduğu bir yapıyı bizlere sunuyor. Oyun içerisinde art planda hoş bir öykü sunumu bizlere aktarılıyor ve bu öykü sunumu gerek orta sahnelerle gerekse karakterler ortası diyaloglar ile bizlere aktarılıyor. Sunum içerisinde hakikaten de ilgimizi çeken bir kıssa transferi yer alıyor diyebilirim.
 
Sanat stili
 
 
 
Oyunun öncelikle sanat tarzından başlamak istiyorum. Çünkü siz de oyuna birinci adımı attığımızda direkt olarak etrafa ve karakterlerin nasıl olduğuna bakıyor ve gözünüze birinci olarak görsellik çarpıyor. Hasebiyle birinci etapta biz oyuncuların dikkat ettiği şey şayet olağan bu türlü bir beklentiniz varsa görsellik ve sana tarzıdır. Oyun öncelikle harika bir başlangıç yapıyor ve kendimizi yaprakların döküldüğü, etrafın olabildiğince turunculaştığı bir yerde buluyoruz ve ufak bir tabiat yürüyüşüne katılıyoruz. Oyun bu türlü bir sekansa başlayarak direkt olarak bizi yakalıyor diyebilirim.
 
Sanat ve görsellik konusunda pek hoş bir iş başarmış lakin şunu da belirtmeliyim ki oyun içerisinde güya ekstra bir filtre var ve bu filtre de birazcık oyunun grafiklerini bulanıklaştırıyor. Bu durum birinci etapta gözüme çarpan ayrıntılardan biri oldu. Oyunda güya netlik konusunda bir külfet var diyebilirim lakin bu olağan benim dikkat ettiğim ve gözüme çarpan konu da olabilir yani herkese bu formda gözükmeyebilir. Lakin direkt olarak benim bu dikkatimi çekti ve güya biz ve oyun ortasında bir filtre var ve bu filtre de hafif bir biçimde oyunu bulanık yapıyor ve güya tam istediğimiz o grafiğe erişemiyoruz üzere. Neyse siz anladınız..
 
Grafikler ve animasyonlar
 
 
 
2019 yılında çıkış yapan bu oyun doğal ki hem grafik manada hem de animasyon manasında bizlere tatmin edici bir yapıyı sunuyor. Münasebetiyle oyun içerisinde yer yer hoş atmosferler ile yer yer de ağzımızı açık bırakan görüntülerle karşı karşıya kalıyoruz. Oyun içerisinde daima olarak kendimi fotoğraf modu içerisinde buluyorum. Oyunda her bir yeni yere atıldığımda arayüzü kaldırarak direkt olarak fotoğraf çekme işine girişiyorum. Oyun içerisinde bu biçim şeyleri yapmayı hayli seviyorum ve bulduğum görünümleri daima olarak arşivime atıyorum ve bir kenarda saklıyorum.
 
Oyun içerisinde pek renkli ve yer yer de karanlık atmosfer bizlere aktarılıyor. İlgi alımlı sanat tarzı yer aldığı bu oyunda yeniden karşımıza çıkan düşmanların animasyonları, denetim ettiğimiz karakterin animasyonları ve daha fazlası pek hoş bir formda karşımıza çıkıyor. İlgi cazip bir tek oyunculu yapı sunduğundan ötürü oyunun bizlere aktarmaya çalıştığı öykü orta sahnelerle bir arada de destekleniyor. Hasebiyle orta sahnelerin kalitesi ve tarzı de pek hoş olmuş diyebilirim.
 
Aksiyon sistemi
 
 
 
Oyunun hem sanat lisanından hem grafik ve animasyonlarından hem de genel bir yapısından bahsettik. Artık ise bahsetmemiz gereken en kıymetli nokta aksiyon ve savaş sistemi. Oyun içerisinde bir kız karakteri denetim ediyoruz ve bu kız karakterle birlikte büyük bir maceraya atılıyoruz. Bu karakterin sağda solda bulup da kullanabildiği rastgele bir silahı bulunmuyor. Elinde yalnızca bir sapanı yer alıyor ve oyun içerisinde yer alan bu sapan epeyce fazla biçimde özelleştirilebiliyor ve geliştirilebiliyor. Münasebetiyle attığımız taştan kullandığımız iksire kadar çok farklı halde kombinasyonlar yapabiliyoruz.
 
Oyun içerisinde elinde sapan alan bir kızı denetim ediyor ve bu sapanı dilediğimiz üzere geliştirebiliyoruz. Oyunda bu sapanı süratli bir halde sallayarak düşmanların üzerine taşlar atabiliyor ve bu taşı düşmanların başında patlatarak alt edebiliyoruz. Oyun içerisinde bu sapanı kullanmak biraz şiddetli olabiliyor zira sapanı aşikâr bir noktaya ve atışa hazır hale getirmek biraz vakit alıyor. Hasebiyle bir kılıç kullanımı üzere kolay bir biçimde karşımıza çıkmıyor ve yer yer de bu durum hududumuzu bozuyor diyebilirim.
 
Oyun içerisinde kullandığımız sapanı 3 farklı biçimde geliştirebiliyor ve her kategori farklı farklı özellikleri bünyesinde barındırıyor. Örneğin sapanın atış suratını geliştirmek için 3 farklı kademe bizleri bekliyor. 3 farklı kademeyi de geliştirdiğimiz vakit daha süratli bir formda atışşımızı gerçekleştiriyoruz. Oyunda kullandığımız sapanla bir arada büyük bir maceraya ve çabaya katılıyor, kullandığımız sapanla bir arada de düşmanların başına kafasına taşlar atarak onlara indirebiliyoruz.
 
Craft ve iksir sistemi
 
 
 
Oyun içerisinde kullandığımız sapanla bir arada yeniden zanaatkarlık sistemi bulunuyor. Bu zanaatkarlık sistemi içerisinde etraftan bulduğumuz kaynakları bir ortaya getirerek yeni iksirler oluşturabiliyoruz. Oyun içerisinde etraftan bulduğumuz kaynakları üretim mekaniği içerisinde kullanabiliyor ve yeni eksilerin kilidini burada açabiliyoruz. Oyunda natürel ki öykü manasında ilerledikçe yeni iksirlere erişebiliyor ve yanımızdaki karakterler bu iksir tanımlarını bizlere veriyor ve bu formülle birlikte bu iksirler üzerinde ustalaşabiliyoruz. Ek olarak bulduğumuz kaynaklarla bir arada de bu iksirleri üretebiliyoruz.
 
Oyun içerisinde ürettiğimiz bu iksirleri sapanla birlikte kullanabiliyoruz ve düşmanlara farklı halde saldırabiliyoruz. Örnek verecek olursam büsbütün zırhlı bir düşman karşımıza çıkıyor, bu düşmanı alt etmek için direkt olarak sapanı başına fırlatamıyoruz. Öncelikle başındaki o zırhı çıkarmak için özel bir iksir üretmemiz gerekiyor. Bu iksiri sanatkarlık menüsünden üreterek iksirli taşı düşmana başına fırlatıyoruz ve düşman da başındaki zırhı çıkarmak durumunda kalıyor. Baştakini çıkarttığı anda da olağan taşı başına fırlatarak düşmana tek atılımda alt edebiliyoruz.
 
Karşımıza çıkan düşmanların şayet başları açıksa tek taşla birlikte onları alt edebiliyoruz. Yani bu mevzuda rastgele bir problem yok. Oyun bu bahiste gerçekçi bir yapıyı benimsemiş durumda. Biz de şayet karşılaştığımız güç durumlarda saklanacak bir yer bulamıyorsak öldük demektir. Zira oyun içerisinde düşmanlarla gayrete girecek bir sistem bulunmuyor. Bu yüzden daima olarak kendimizi düşmanlardan gizlenirken buluyor düşmanları gizlice alt etmeye çalışıyoruz ya da düşmanların bizi öldürmesini seyrediyoruz diyebilirim.
 
Gizlilik unsurları
 
 
 
Oyun içerisinde bol bol zımnilik ögeleri bulunuyor ki esasen oyun bunun üzerine şurası durumda. Yani oyun içerisinde bir bölgeye geldiniz ve bu bölge düşman kaynıyor. Burada direkt olarak düşmanlarının ortasına giremiyor ve dalış yapamıyorsunuz. Oyun içerisinde daima olarak bilinmeyen gitmek durumunda kalıyor ve düşmanların gerisinden sağından solundan dolanmak durumunda kalıyorsunuz ve onları tek bulduğunuz vakit da alt etmek zorundasınız. Oyun içerisinde kapalılık ögeleri bol bol karşımıza çıkıyor ve yakalandığımız anda da tek atakta ölüyoruz. Öldüğümüz vakit da o kısmı tekrardan oynamak durumunda kalıyoruz. İşler işte buradan sonra kızışmaya başlıyor.
 
Oyun içerisinde tek atakta ölüyor ve tek atakta öldürebiliyoruz. Hasebiyle oyunda ikinci bir atak yapmamıza gerek kalmıyor. Lakin kimi durumlarda iksir kullanımından kaynaklı iki sefer sapanımızı kullanmak zorunda kalıyoruz. Oyunda daima olarak düşmanlarının gerisinden gizlenerek ilerliyor, onların konuşmalarını dinliyor, ister onları alt ederek ilerliyor istersek de bâtın kapalı yanlarından sıvışabiliyoruz. Lakin bu saklılık durumları hayli fazla karşımıza çıkıyor ve kapalılık oyunlarını seven oyunculara kusursuz bir tecrübe sunuyor.
 
Tek oyunculu bir macera
 
 
 
Oyun içerisinde tek oyunculu ve tek tarafa hakikat ilerlemeli bir yapı izleri bekliyor. Yani oyunda rastgele bir çevrimiçi öge yahut mod yer almıyor. Münasebetiyle tek oyunculu olarak oynayabileceğimiz, öyküsünün de sonuna kadar gidebileceğimiz bir imal bizleri bekliyor. Bu şekil imaller nitekim de oyuncular tarafından en çok oynanan imaller ortasında yer alıyor ve günümüzde epey fazla çevrimiçi oyunu olmasına karşın çok oynanan imaller ortasında bu tek oyunculu kıssa odaklı oyunlar bulunuyor. Hasebiyle bu oyun da bizlere pek hoş bir tecrübe aktarıyor.
 
Oyun içerisinde çizgisel bir yapı bizleri bekliyor ve rastgele bir açık dünya bizlere sunulmuyor. Oyunda yapacağımız atılımlar ve gideceğimiz kısımlar aşikâr fakat çevresel ögeler da oyunda çokça yer alıyor. Oyun içerisinde direkt olarak ilerlemek yerine isterseniz çevreyi keşfedebiliyor ve çevreyi keşfederken de yeni şeyler öğrenebiliyorsunuz. Etrafı keşfederek çeşitli kaynakları elde edebiliyor yer yer farklı öykü noktalarına varabiliyor ve farklı bölgelere hakikat adım atabiliyorsunuz. Oyun içerisinde hem etrafı keşfetmek hem de kaynak toplamak hayli kıymet arz ediyor.
 
Bulmaca kısımları
 
 
 
Oyun içerisinde elbette ilerledikçe yeni yeni mekanikler bizlere sunuluyor diyebilirim. Oyunda daima olarak saklı bâtın ilerliyoruz fakat yer yer de çeşitli bulmacaların karşımıza çıktığını görebiliyoruz. Lakin bu bulmacaların bir özelliği var: Epeyce kolay bir halde çözülüyor. Oyunda yer alan bu bulmacalar aslında bildiğimiz bulmacalar değil de ilerlemek için yapmamız gereken ataklar formunda karşımıza çıkıyor. Yani oyun içerisinde bir kutu var ve bu kutuyu bir yere taşımamız gerekiyor. Bu kutunun nereye taşınacağını bulmak ve o bulmaca kesimini tamamlamak büsbütün bizim işimiz oluyor. Öteki taraftan oyun içerisinde ilerleyen kısımlarda örneğin karşımıza çıkan fareleri belirli bir noktaya hakikat götürmemiz gerekiyor ve bunun için de çeşitli ataklar yapmamız gerekiyor. İşte bu biçim bulmaca kısımları da yer yer karşımıza çıkıyor lakin çok zorlayıcı bir formda değil. Yapmamız gereken zati ortada ve aşikâr.
 
Düşman çeşitliliği ve işveren savaşları
 
 
 
Her oyunda olduğu üzere bu oyunda da yeniden oyuncuların dikkatini çeken ve ihtimam gösterilen bir durum bulunuyor. Alışılmış ki farklı farklı düşmanlar ve işveren savaşları sekansları oyun içerisinde daima olarak karşımıza çıkıyor. Çeşitli düşmanların karşımıza çıktığı ve bu düşmanları alt etmenin büsbütün bizim stratejimize ve planımıza bağlı olduğu üretimde isterseniz zımnî kapalı düşmanların gerisinden gidebilir isterseniz de direkt başının nişan alarak kaskı düşürebilir yahut farklı iksirlerle bir arada onları alt edebilirsiniz.
 
Oyunda karşımıza farklı farklı düşman tipleri çıkıyor ve bu düşman tiplerine de alt etmek pek eğlenceli diyebilirim. Oyunda yeniden çeşitli atılımlarla birlikte onları indirebiliyor ve farklı farklı düşman tipleri ile karşılaştığımız vakit ne yapmamız gerektiğini aslında o anda bulmaya çalışıyoruz. Tekrar örnek vermek gerekirsem oyunda elinde ateşle sarılı bir kılıcın olduğun düşman karşımıza çıkıyor. Bu düşmanı alt etmek için öncelikle o yanan kılıcı söndürmemiz gerekiyor. Bu kısımda da doğal ki direkt olarak envanter sistemimize atlıyor ve burada ateşleri söndüren iksiri oluşturarak düşmana kılıcının üzerine bu iksiri fırlatıyoruz ve ateşi söndürüyoruz. Daha sonrasında ise bu düşmanı yapacağımız ataklarla alt edebiliyor ve onu kolaylıkla indirebiliyoruz.
 
Oyunda yeniden tatmin edici formda farklı düşmanlar karşımıza çıkıyor ve bunları alt etmek için de çeşitli planlamalar yapabiliyoruz. Olağan ki kıssanın ilerleyen kısımlarında daha farklı düşman tiplere karşımıza geliyor ve bunları alt etmek için de yapmamız gerekenler esasen oyun içerisinde bizlere gösteriliyor. Münasebetiyle rastgele bir zorluk çekeceğimiz kısım bulunmuyor.
 
 
 
Oyunda öteki taraftan karşılaşacağımız işveren savaşları bulunuyor ve bu işveren savaşları da şiddetli değil lakin birazcık hudut bozucu olabiliyor. Zira oyunda tek bir atılım talihimiz olduğundan ötürü ikinci bir talihimiz bulunmuyor. Oyunda direkt bir darbe yediğimiz vakit direkt olarak ölüyor ve o kısmı tekrardan yine oynamamız gerekiyor. Oyun içerisinde kayıt konusunda çeşitli badireler da bulunuyor. Örneğin işveren savaşları tek bir kayıt noktası halinde alınıyor yani işverene şayet son bir darbe vuracakken ölürseniz işveren savaşının en başına gerçek atılıyorsunuz ve tekrardan birebir şeyleri yapmak durumunda kalıyorsunuz. Hasebiyle bu durum sonunuzu bozacak bir olay olarak karşımıza çıkabiliyor.
 
Sinir bozucu noktalar
 
 
 
Oyun bizlere bu özellikleri ile bir arada pek tatmin edici ve eğlenceli bir yapı sunsa da yer yer de sonumuzu bozuyor. Bilhassa oyunun ilerleyen kısımlarında ve artık birçok iksiri üretebileceğimiz yerde hudut bozucu durumlar üst seviye çıkabiliyor. Oyunda düşmanların bizi tek bir atılımda öldürmesi ve kullandığımız sopanın yavaş kalması üzere durumlar daima olarak tekrarlandığı vakit oyun içerisinde ufak bir hudut krizi geçirebiliyoruz. Zira bazen kullandığımız sapan sebebiyle düşmanlara tam taşa atacakken yakalanabiliyor ve sapanın suratı birazcık yavaş olduğu için yapacağımız atılımda geç kalabiliyoruz ve düşmanın bizi öldürmesini izliyoruz. Bu durum sıkça karşınıza çıkacak. Sonlarınıza hakim olun.
 
Oyunda tekrar tuzaklarla dolu bir bölgeye geliyor. Tuzaklarla dolu bölgeyi 5 dakikalık bir sekans boyunca oynuyorsunuz ve tam sonunda gerçek geldiğinizde ve orada öldüğünüz vakit oyun sizi en başa yanlışsız atıyor ve tekrardan bu kısmı oynamak durumunda kalıyorsunuz. Yani oyun içerisindeki kayıt noktası birazcık hudutlarımızı bozabiliyor ve bu durumda sahiden yapabilecek rastgele bir şey yok.
 
 
 
Diğer taraftan oyun daima olarak zımnilik üzerine kurulduğu için tam ilerlerken düşman ardını döneceği tutuyor ve bizi görebiliyor yahut tam düşmanı alt edecekken yandaki düşman görüyor ve bizi indiriyor. İşte bu usul durumlar oyun içerisinde daima olarak karşılaşacağınız kısımlar. Münasebetiyle bunu daima olarak yaşarsınız ve arka arda bir yerde ölürseniz oyun içerisinde birazcık sinirlenebilirsiniz ve oyundan tahminen de çıkmak durumunda kalırsınız. Lakin buraları sakin bir başla oynarsanız oyundan hem zevk alır hem de kısa bir mühlet içerisinde o kısmı geçmiş olursunuz.
 

Kısaca toparlamak gerekirsem oyun bizlere çizgisel tek oyunculu zımnilik ögelerinin ön planda olduğu aksiyon ve macera tecrübesi aktarılıyor. Kıssa odaklı bu imal içerisinde bizlere hoş ve tatmin edici bir öykü ve tekrar tatmin edici bir son bekliyor diyebilirim. Bu şekil tek oyunculu koridor üslubu ilerlemeli kıssa odaklı üretimleri seviyorsanız ve oynayacak oyun arıyorsanız ve bu oyunu da oynamadıysanız kesinlikle bu imale  bir göz atmalısınız. Oyunun aslında bir devam oyunu da bulunuyor. Hasebiyle bu oyunu oynadıktan sonra devam oyununa da geçiş yapabilirsiniz. Oyun bizlere çok hoş bir tecrübe aktarıyor. Gerek kıssası ile gerekse atmosferi ile bizleri içine çekiyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu