Mobil

500.000’den Fazla İndirme Sayısına Sahip Olan Uygulamadan Ziyanlı Çıktı!

Joker ismi verilen bir berbat maksatlı yazılım, güvenlik araştırma şirketi Pradeo tarafından epey tanınan olan bir Android uygulamasında tespit edildi. “Color Message” (Renkli Mesaj) olarak isimlendirilen uygulama, Google tarafından Play Store’dan kaldırıldı. Ancak kaldırılmadan evvel 500.000 yüklemeyi aşmış durumdaydı.

Araştırma firmasına nazaran Color Message, Rus sunucularına bağlanıyor üzere görünüyor. Uygulama, kullanıcının kişi listesine erişip “ağ üzerinden aktarırken”, birebir vakitte istenmeyen fiyatlı hizmetlere otomatik olarak abone oluyor.

Joker berbat gayeli yazılımının tespit edilmesinin güç olmasının nedenlerinden biri, “çok bilinmeyen bir ize sahip olması” halinde açıklanıyor. 

Neyse ki, bu makus emelli uygulama artık Google Play Store’dan indirilemiyor. Yeniden de, bilhassa simgesini bilinmeyen tutabilme özelliğinden ötürü, Joker makûs gayeli yazılımı keşfedilmeden evvel uygulamanın yüklendiği binlerce telefonda hala gizleniyor olabilir.

Joker makûs gayeli yazılımı Quick Heal Security Labs tarafından geçtiğimiz yaz sekiz Android uygulamasında bulunmuştu ve son iki yılda tıpkı makûs maksatlı yazılım yüzlerce diğer uygulama aracılığıyla dağıtıldı.

Color Message, görünüşte mümkün olduğunca çok aygıtı destekleyecek formda tasarlandığından ötürü Android 6.0 ve sonraki tüm sürümlerle uyumlu.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu