İnternet

2022 teknoloji trendleri

Deloitte’nin bu sene 13.’sü yayımlanan Teknoloji Trendleri Raporu ile 2022’de öne çıkması mümkün teknolojilere birinci bakış atıyoruz. İşte 6 başlıkta 2022 teknoloji trendleri:

1. Data paylaşımı kolaylaşacak

Son teknolojik gelişmeler, kapalılıktan ödün vermeden kuruluşlar ortasında data paylaşımını kolaylaştırmayı vaat ediyor. Bu da bilgiye dayalı yeni fırsatları doğuruyor. O denli ki bir ekosistem yahut paha zinciri içindeki inançlı bilgileri diğerleriyle paylaşma yeteneği, yeni iş modelleri ve eserlerin ortaya çıkmasını sağlıyor. Örneğin, araştırmacılar COVID-19 pandemisinin birinci günlerinde çeşitli platformlarda klinik bilgileri bir ortaya getirerek tedavi ve aşıların geliştirilmesini hızlandırabildi.

2. Bulut tahliller dikeyleşiyor

Bulut bilişim şirketleri, artık eski süreçleri modernize eden ve inovasyonu hızlandıran bölüme özel tahliller sunabiliyor. İşletmeler bu sayede, kaynaklarını kritik strateji ve rekabetçi farklılaşma alanlarına yöneltme konusunda daha özgür olacak.

3. Blockchain

Blockchain teknolojisi, organizasyonel hudutların ötesinde iş yapmanın tabiatını temelden değiştiriyor ve birçok şirketin maddi ve dijital varlıkları nasıl üretip yönettiklerini tekrar tasarlamalarına yardımcı oluyor.

4. Geniş ölçekli otomasyon

Geliştirme süreçleri de dahil olmak üzere çabucak hemen her alanda proaktif otomasyon süreçleri faal rol oynamaya başladı. Otomasyon süreçlerinin önümüzdeki yıl da genişlemesi bekleniyor.

5. Siber yapay zeka

Kuruluşlar güvenlik ihlalleriyle uğraş ederken; siber yapay zeka, güvenlik gruplarının sadece siber hücumlara daha süratli cevap vermesini değil, tıpkı vakitte bu hareketleri evvelce iddia edip önlemesini sağlayan bir güç çarpanı olabilir.

6. Akıllı aygıt patlaması

Akıllı aygıtların giderek artması ve artan otomasyon muhtaçlığı, BT’nin vazife alanını ağa bağlı akıllı fabrika ekipmanlarını, endüstriyel robotları, insansız hava araçlarını, sensöre gömülü aygıtları ve sayısız öteki iş açısından kritik varlığı içerecek halde genişletiyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu