Mobil

2021, PC pazarı için âlâ geçti: Pazar başkanı Lenovo oldu

PC pazarı bilhassa pandemiyle birlikte şimdiye kadarki en âlâ periyotlarından birini yaşıyor. Her ne kadar global çip krizi olumsuz etkilese de pazar geçtiğimiz yıl büyüme kaydetti. Yaklaşık %15 yıldan yıla büyüme kaydedilen pazarda PC sevkiyatları 341 milyona ulaştı.

PC pazarında büyüme devam ediyor

Uzaktan çalışma ve eğitimin bir sonucu olarak insanların PC’lere yönelimlerinde artış yaşandı. Bileşen tedariki badireleri yüzünden arz talebe yetişmeye çalışırken PC pazarı geçtiğimiz yılı büyüyerek kapattı. Araştırma şirketi Canalys’in pazar araştırmasına nazaran 2021’de yıldan yılan %14.6 büyüme kaydedildi.

Yayınlanan rapora nazaran birinci beş sırada sırasıyla Lenovo, HP, Dell, Apple ve Acer yer aldı. Bu beş şirket ortasında yıldan yıla en büyük artışı %28,3 ile Apple yaşadı. En büyük pazar hissesine sahip Lenovo, geçtiğimiz yıl içerisinde 82,1 milyon adet sevkiyat gerçekleştirdi. Bu iki şirketin haricinde yıldan yıla %21,8 büyüme sağlayan Acer da muvaffakiyetini sergiledi.

Başarılı bir 2021 yılı geçiren PC pazarının bu yıl da büyümeye devam etmesi bekleniyor. Canalys baş analisti Rushabh Doshi: “2021 dijital dönüşümün yılıyken, 2022 dijital ivmenin yılı olacak. Her yerden çalışmamızı, dünya çapında işbirliği yapmamızı ve ultra üretken kalmamızı sağlayan birinci sınıf PC’ler, monitörler, aksesuarlar ve başka teknoloji eserlerine yapılan harcamalardan bölümdeki gelir artışını göreceğiz.” dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu