Oyun

1982’nin Efsane Bilgisayarı Commodore 64’e, 2021’de Yeni Bir Oyun Geldi!

Sega’nın maskot oyun karakteri Sonic, 2021 bitmeden evvel bir sefer daha karşımıza çıktı. Fakat şirin mavi kirpi, bu sefer pek de beklenen bir formda gelmedi. 21. yüzyılın 22. yılına yaklaşıyor olabiliriz, lakin Sonic artık Commodore 64 için, yeni Sonic oyunuyla ortamıza katıldı. Evet hakikat duydunuz; Commodore 64 için…

Bu sıra dışı gelişme, bir kodlayıcı takımının yürekli çalışması sayesinde gerçeğe dönüşmüş. 1982’de piyasaya sürülen 8 bitlik konsolda yeni bir Sonic oyunu görmek hakikaten inanılmaz.

Mr SID olarak bilinen bir geliştirici, Sonic the Hedgehog’un Game Gear / Master System sürümünü aldı ve eski Commodore 64 donanımında baştan sona çalışır hale getirdi. Bu inanılmaz bir muvaffakiyet ve aşağıdaki görüntüde da görebileceğiniz üzere, izlemesi bile son derece şahane.

Aslına bakarsanız Commodore 64, Sega konsollarının Zilog Z80 CPU‘ları ile çok az ortak noktası olan bir MOS 6510 CPU‘yu kullanıyor. Ancak sonuç harika, bilhassa de Commodore 64’ün saklı ses çipi ile işlendiğinde yepisyeni bir çekiciliğe sahip olan müzikler dikkat çekiyor.

Hala Commodore 64’e sahip olan şanslı azınlık içerisindeyseniz, oyunu özgün kaset tabanlı donanımda bile oynayabilirsiniz. Lakin çalışması için birkaç ekstraya gereksiniminiz olacak. Konsolun 64KB standardını artıran, en az 256 KB belleğe sahip RAM Genişletme Ünitesine gereksiniminiz var. Ayrıyeten Commodore 64’ünüz daha süratli SuperCPU Hızlandırıcı modüllerinden birine sahipse daha düzgün bir tecrübe yaşayabilirsiniz.

Son olarak, oyunun standart bir Commodore 64 emülatöründe bile şahane çalıştığını söyleyelim..

Daha ayrıntılı bilgiye ve evraklara ulaşmak için

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu