Donanım

12. jenerasyon Intel H taşınabilir işlemciler duyuruldu: İşte ayrıntılar

Pandemi nedeniyle yüz yüze iştirakin hayli kısıtlı kaldığı CES 2022 fuarı bu nedenle bölük pörçük tanıtımlara sahne oldu. Tam prototiplerin hazır olmaması nedeniyle üreticiler kimi eserlerini ileriki aylara erteledi. 

Intel Alder Lake H işlemciler

Bu yıl Alder Lake mimarisinin mobilde en argümanlı olacağı üyeleri elbette Core H işlemciler. Performans ve verimlilik çekirdekleri ile oyunculara farklı seçenekler sunacak olan Core H serisinde 8 adet işlemci yer alıyor. 

Serinin zirvesinde Intel Core i9-12900HK modeli yer alıyor. 6 performans ve 8 verimlilik çekirdeği olan işlemcide 8 de izlek ünitesi bulunuyor. Böylelikle toplamda 20 izlek ünitesi oluyor. Turbo ile 5GHz sonuna çıkan işlemci baz olarak 45W güç tüketimine sahip. 

Intel Core i9-12900H işlemcisi tıpkı özelliklere sahip lakin sürat aşırtılmıyor. Intel Core i7-12800H ve Intel Core i7-12700H işlemcileri daha düşük turbo suratlara sahip. Intel Core i7-12650H işlemcisi 6+4 yapısında iken Core i5 modellerinde bu yapılar azalarak devam ediyor. 

Intel Alder Lake taşınabilir ailesinde P ve U serisi işlemciler de var. 2 adet performans ve 8 adet verimlilik çekirdeği ile Alder Lake P serisi 8 çekirdeğe kadar çıkacak Ryzen 6000U serisine karşı değişik bir rekabet oluşturacak. Intel şimdi bu işlemcileri tanıtmadı. 
 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu