BilimTeknoloji

1000 km menziliyle şimdiye kadarki en verimli Mercedes: Vision EQXX

Bir müddettir ipucu görselleriyle karşımıza çıkan Mercedes-Benz Vision EQXX konsepti bugün resmi olarak tanıtıldı. Tek şarjla 1000 kilometre sürüş menzili sunan Vision EQXX, Alman üreticinin şimdiye kadarki en verimli aracı olarak anılıyor.

Mercedes-Benz Vision EQXX özellikleriyle neler sunuyor?

Mercedes, bu etkileyici menzil bedelini elde etmek için araca devasa bir batarya paketi yerleştirmemiş. Zira Alman üreticiye nazaran daha fazla pil hücresi ile herkes menzili artırabilir. Lakin daha büyük batarya daha fazla yük demek. Bu tartısı hareket ettirmek de bataryaya fazladan yük bindirdiği üzere aracın frenlemesini ve yol tutuşunu da tesirler.

Şirket, bu menzili üstte kelamını ettiğimiz hareket yerine 10 kWsa/100km‘nin altında olduğu belirtilen güç tüketimiyle başarmış. Bunun için de akıllı teknolojilere, aracın tartısını azaltmaya ve aerodinamik yapısını geliştirmeye odaklanmış.

Özelliklere gelecek olursak, öncelikle araçta 900 volt elektrik mimarisine sahip batarya paketi bulunduğunu söyleyebiliriz. High Performance Powertrains (HPP) ve Daimler’in F1 araçlarının gerisindeki beyin olan Mercedes-Benz Grand Prix iş birliğiyle geliştirilen batarya paketi yaklaşık 100 kWsa kapasiteye, yani EQS 450+’takiyle neredeyse birebir olmasına karşın ondan yüzde 50 daha küçük ve yüzde 30 daha hafif (495 kg).

Bataryanın hafif olması, Mercedes-Benz Vision EQXX’in toplam yükünün 1750 kilogram üzere etkileyici derecede düşük bir tartıda tutulmasını sağlamış. Magnezyum jantlar, alüminyum alaşım fren diskleri, karbon ve cam destekli plastik kapılar ve menzile 25 km katkıda bulunan 117 güneş hücresinden oluşan ince tavan da üstteki tartının başarılmasına katkıda bulunan özelliklerden.

Öteki menzil artırma hileleri ortasında düşük yuvarlanma dirençli lastikler, ayarlanabilir art difüzörün de katkı sağladığı 0.17 Cd’lik hava sürtünme katsayısı, muhtaçlık halinde devreye giren batarya soğutması ve bataryadaki mevcut gücün yüzde 95’ini tekerleklere gönderdiği tez edilen sürüş sistemi bulunuyor. Sürüş sisteminin ayrıntılı özellikleri muhakkak değil fakat art tekerleklere güç veren 204 beygirlik bir elektrik motorundan kelam ettiğimizi biliyoruz.

Mercedes’ten beklendiği üzere Vision EQXX konseptinin iç yeri da teknoloji yüklü. Konsolda uzunluktan boya uzanan 47.5 inçlik 8K dokunmatik ekran birinci göze çarpan ayrıntı oluyor. Konseptin ömür alanında çokça sürdürülebilir materyal kullanılmış. Kaktüslerden elde edilen bir döşeme olan Dessertex’ten yapılan koltuklar ve mantarlardan yapılan vegan bir deri olan miselyum, bu alanda öne çıkan materyaller.

Mercedes-Benz Vision EQXX konseptini üretim bandında görüp göremeyeceğimiz şimdi belirli değil. Fakat bu araçta kullanılan teknolojilerin yeni Mercedes-Benz modellerinde hayat bulacağını düşündüğümüzde hayli heyecanlı bir gelecek bizleri bekliyor diyebiliriz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu