BilimTeknoloji

1 milyar dolarlık Ethereum yakıldı

Ethereum ağındaki NFT satışları inanılmaz boyutlara ulaştı ve ağın yoğunluğu nedeniyle çok yüksek ticaret fiyatları ortaya çıkıyor. Bunun bir kısmı otomatik olarak yakılıyor lakin bu meblağ bile inanılmaz. 

OpenSea ticaretinde inanılmaz sayılar

Geçen yaz EIP-1559 protokolünün kullanıma sunulması ile birlikte birebir BSC ağında olduğu üzere ETH ağında da transfer fiyatlarının bir kısmı otomatik olarak yakılıyor. Transfer fiyatları nispeten düşük olsa da NFT çıkarma fiyatları çok yüksek. 

OpenSea üzerinde Ocak ayında 3.5 milyar dolarlık NFT ticareti gerçekleşirken tüm vakitlerin rekoru kırıldı. Bu sayı yaklaşık olarak 181 milyon dolarlık ETH yakımını sağladı. Uniswap üzerinde 98 milyon dolar ve 66.9 milyon dolarlık ETH yakımı gerçekleşti. Yalnızca 2 platformda 350 milyon dolarlık ETH yakımı gerçekleşti. Kalan ölçü ise başka tüm DEX, DeFi ve NFT platformlarında yer aldı. 

NFT pazarında aslında bir de Looksrare fırtınası esiyor lakin farklı bir taraftan. Yüksek NFT ticaretine LOOKS mükafatı verildiği için kullanıcıların kendi hesapları ortasında NFT hareket ettirdiği belirtiliyor. Çok yeni olmasına karşın 9 milyar dolardan fazla ticaret hacmi oluştu lakin bunun yalnızca yüzde 17’si gerçek ticaret hacmi. 

Öbür taraftan Ethereum hala büyük bir enflasyon içerisinde. Yıllık 5.4 milyon ETH kazılırken 3.5 milyon ETH yakılıyor. Yılın sonlarına yanlışsız madencilerin değil elinde ETH tutanların ödüllendirileceği PoS sistemine geçilmesi ile ağın kıymetli ölçüde rahatlayacağı tabir ediliyor. 
 

  • Anasayfa
  • Tanınan Bilim
  • Kripto Para Haberleri
  • Rekor Ethereum yakımı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu